PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownik zmienia stanowisko. Robić badania lekarskie, czy nie robić?

  • km
  • 27 maj 2022 14:03

Rozpoczynając pracę w nowej firmie musimy odwiedzić lekarza medycyny pracy i przeprowadzić szereg badań, które mają potwierdzić zdolność do podjęcia obowiązków służbowych. Na badania wysyła pracodawca i to on ponosi ich koszt. Wątpliwości pojawiają się w momencie, kiedy zatrudniony zmienia stanowisko pracy.

Pracownik zmienia stanowisko. Robić badania lekarskie, czy nie robić?
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. osoby przyjmowane do pracy (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy, młodociani pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, a także inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
  • W momencie, kiedy dana osoba zmienia stanowisko i ma zetknąć się z nowymi szkodliwymi czynnikami, konieczne jest wykonanie badań wstępnych.
  • Podczas pandemii, a także w trakcie obowiązującego wciąż zagrożenia epidemicznego, kwestie związane z badaniami okresowymi reguluje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy pracodawca kieruje pracownika lub kandydata na badania profilaktyczne. Kończą się one orzeczeniem lekarskim, które potwierdza, że nie ma przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo że takie przeciwwskazania istnieją. 

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy, młodociani pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, a także inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeczytaj: Uwaga, wraca ważny obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi o tym pamiętać

Pytania w działach kadr najczęściej dotyczą tych pracowników, którzy podejmują obowiązki w uciążliwych warunkach lub tam, gdzie mogą występować czynniki niekorzystne dla zdrowia. W takiej sytuacji należy pamiętać, że stanowisko pracy z punktu widzenia medycyny pracy traktujemy jako zestaw narażeń, czyli czynników szkodliwych i uciążliwych. A zatem w momencie, kiedy dana osoba zmienia stanowisko i ma zetknąć się z nowymi szkodliwymi czynnikami, konieczne jest wykonanie badań wstępnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik zmienia stanowisko. Robić badania lekarskie, czy nie robić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA