×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik zdalny pod nadzorem. Jak można kontrolować home office

Zaufanie zawsze jest podstawą dobrej współpracy, zwłaszcza w zespole rozproszonym. Nie oznacza to jednak, że praca wykonywana przez pracowników nie powinna być kontrolowana. Do jakich kroków może się tu uciec pracodawca?

Pracownik zdalny pod nadzorem. Jak można kontrolować home office
Pracodawca ma możliwość kontrolowania czy też monitorowania pracowników zdalnych. (Fot. Fotolia)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Pracodawca może skontrolować pracownika, ale przepisy nie wskazują za pomocą jakich metod.
  • Pracownik musi wiedzieć, że jest poddawany kontroli przez pracodawcę; czynności kontrolne muszą być przeprowadzane zgodnie z poszanowaniem jego dóbr osobistych i przysługującym mu prawem do ochrony danych osobowych.
  • Bez zgody pracownika pracodawca nie może przeprowadzać kontroli jakościowej i ilościowej jego pracy.

Praktyki bywają różne... Jedni pracodawcy narzucają odgórnie czas pracy, inni stawiają tu na elastyczność. Podobnie w przypadku kontroli efektów pracy: niektórzy dają tu większą swobodę i ingerują w sytuacji, gdy pracownik nie osiąga określonych wyników. Pozostali wolą trzymać rękę na pulsie i monitorować pracę zespołu na bieżąco.

Część firm do kontroli pracowników wykorzystuje specjalne programy. Dla przykładu: w Capgemini stosowane są narzędzia projektowe, które monitorują zadania i ich realizację (ale nie każdy projekt tego wymaga).

Takie narzędzia wspierają menedżerów i liderów w ocenie, czy obciążenie pracą w zespole jest prawidłowo rozłożone albo czy każdy członek zespołu poświęca czas na te zadania, które są kluczowe dla efektu pracy pod koniec dnia - wyjaśnia cytowana w raporcie Talent Place Aleksandra Szelest-Tarapata Recruitment Service Delivery Manager z Capgemini.

Z kolei w Credit Suisse czas pracy zdalnej jest określony w umowie bądź zgłaszany w systemie raportującym. Na poziomie narzędziowym pracę zdalną w firmie wspiera wewnętrzny system komunikacji. Pracownicy korzystają z poczty oraz komunikatora w trybie wideo. Pracę zdalną wspiera też oprogramowanie, ułatwiające pracę na dowolnym komputerze. 

Przed pandemią zainteresowaniem cieszyły się również urządzenia GPS: pozwalają sprawdzać, gdzie ktoś przebywa w danej chwili. Innym rozwiązaniem jest obowiązek regularnego przesyłania screenów z ekranu służbowego komputera do przełożonych; w ten sposób pracownicy raportują swoją pracę i jej efekty. Jednocześnie stanowi to potwierdzenie, że rzeczywiście wypełniają obowiązki - mimo że fizycznie nie ma ich w firmie.

Kontrola pracy zdalnej a prawo pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik zdalny pod nadzorem. Jak można kontrolować home office

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA