×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik zarobi mniej, pracodawca zapłaci więcej. Wraca kontrowersyjny temat, Bruksela naciska

 • jk
 • 3 cze 2022 13:45

Wraca temat pełnego oskładkowania umów zleceń. To jeden z wymogów Unii Europejskiej w celu uruchomienia środków z KPO dla Polski. Opinie pracodawców i związkowców na ten temat są podzielone.

Pracownik zarobi mniej, pracodawca zapłaci więcej. Wraca kontrowersyjny temat, Bruksela naciska
O oskładkowaniu umów zleceń mowa jest od lat (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Obecnie wprowadzenie pełnego ozusowania umów zleceń jest jednym z wymogów Unii Europejskiej w celu uruchomienia środków z KPO dla Polski.
 • Część pracodawców i związkowców uważa, że rozwiązanie to poprawi sytuację emerytalną Polaków i wyrówna konkurencję firm na rynku. 
 • Inni są zdania, że zmiana ta zmniejszy aktywność zawodową Polaków, poszerzy szarą strefę, a także zwiększy liczbę umów o dzieło. 

O oskładkowaniu umów zleceń mowa jest od lat. W 2019 r. posłowie PiS wycofali swój projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne. Zaczęły się wówczas pojawiać nieoficjalne informacje, że rząd będzie szukał dodatkowych wpływów do funduszu emerytalnego z pełnego oskładkowania umów zleceń.

Pod koniec stycznia 2022 roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg rozesłała do konsultacji społecznych Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 r.

Obecnie wprowadzenie pełnego ozusowania umów zleceń jest jednym z wymogów Unii Europejskiej w celu uruchomienia środków z KPO dla Polski.

Przypomnijmy - zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli z pierwszej umowy zatrudnieni opłacili składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od kolejnych umów płacą już tylko składkę zdrowotną i przez to otrzymują na rękę wynagrodzenie wyższe o około 30 proc. Pełne oskładkowanie przychodów oznacza jednak nie tylko zwiększenie kosztów ich zatrudnienia dla przedsiębiorców, ale także zmniejszenie wypłaty dla zleceniobiorcy.

Pełne oskładkowanie umów zleceń to korzyści dla pracowników

Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) to także istotny element rynku pracy, który poprawi sytuację emerytalną Polaków i wyrówna konkurencję firm na rynku. Jest to też rozwiązanie znacznie lepsze niż Polski Ład, ponieważ wzrost podatków jest daniną bezwzględną - bez wpływu na korzyść pracownika, zaś ozusowanie umów zleceń jest ekwiwalentne, a więc zwiększa poziom przyszłych świadczeń dla pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Pracownik zarobi mniej, pracodawca zapłaci więcej. Wraca kontrowersyjny temat, Bruksela naciska
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ola 2022-06-07 19:43:00

  Śmieciowki powinny wogole zniknąć i nie byloby problemu.

 • Tedy 2022-06-06 18:25:51

  Czyli wniosek koszty pracy ( I tak wysokie) jeszcze wzrosna pracodawcą zapłaci więcej, a my dostaniemy mniej kto twierdzi że tak lepiej jest idiota ,bo emerytury wzrosną owszem niewiele i tylko dla tych co dożyją resztę jak zwykle zgarnie państwo i niby wszystko dla naszego dobra jak zwykle

 • Rozbawiony 2022-06-05 14:43:44

  Poprawka. To nie Unia naciskała na wpisanie tego rozwiązania, tylko nasi geniusze przedstawili taki plan. Unia go tylko zaakceptowała. Kolejny punkt programu wyborczego "Polska w ruinie". Trudno, żeby nas nie sprawdzali z realizacji programu, który sami przedstawiliśmy.

 • Ewa 2022-06-05 11:17:39

  Szacunek działa w dwie strony. Zaczynałam od sprzątania za 6zł na godz. Nie znosilam tej pracy, ale szanowałam bo sama ją wybrałam. A pracować trzeba! Czy to w korporacji,w kopalni, na mopie lub w gospodarstwie domowym. Każda praca jest potrzebna.Każdy kto myśli inaczej jest leniem i przegrywam życiowym. Dlaczego w Niemczech, Holandii czy Angli żyje się lepiej? Bo tam więcej ludzi pracuje! Poczytajcie skąd bierze się PKB... Ja dziś mam bańke na koncie i pracuje na drugą:) ,Pozdrawiam osoby pracujące

 • Zdrowy mózg 2022-06-05 00:33:27

  Wprowadzimy nowy porządek...bez zbawców unijnych i niby narodowych......trzeba wyczyścić teren.... pasożytom, zdrajcom dziękujemy,chorym psychicznie bogatym też.....,chore przepisy w swoich rodzinach sobie wprowadzajcie, Polacy są bardzo silni.....czas zdrajców się kończy....🤪🤪🤪🤯🤯🤯🤯

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA