×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik online czy offline? Czas wyznaczyć granice

Parlament Europejski zaapelował do Komisji Europejskiej o dyrektywę, która zapewniłaby pracownikom prawo do bycia offline poza godzinami pracy. Wszystko po to, by zadbać o work-life balance, który w obecnej sytuacji jest mocno zachwiany. Ale zmienić musi się przede wszystkim kultura organizacyjna w firmach oraz mentalność pracowników i pracodawców.

Pracownik online czy offline? Czas wyznaczyć granice
(Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Prawo pracownika do nieodbierania e-maili i telefonów po godzinach pracy lub w czasie urlopu bez konsekwencji służbowych było przedmiotem debaty w kilku krajach UE.
  • Jak zauważa Jarosław Karlikowski z kancelarii Noerr, upowszechnienie się nowych technik komunikacji wywołało szereg niekorzystnych zjawisk: pracownicy narzekają na brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, na brak odpoczynku oraz na przymus nieustannej dostępności.
  • Dr Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego podkreśla, że pracownicy nie muszą być cały czas dostępni. We Francji firmy blokują służbowe skrzynki mailowe po określonej godzinie, co wcale nie paraliżuje biznesu.

Z problemem nadgodzin i utrzymania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym polscy pracownicy zmagali się jeszcze przed pandemią. Z raportu Hays Poland „Nadgodziny 2018” wynika, że ponad 55 proc. respondentów pracowało w nadgodzinach. 39 proc. z nich zostawało w pracy dłużej o 3-5 godzin tygodniowo. Co czwarty pracownik pracował o 6-9 godzin więcej w tygodniu, a 12 proc. – od 10 do 15 godzin. Dla 5 proc. nadgodziny wynosiły minimum 15 godzin tygodniowo.

Zdalni i dyspozycyjni

Koronawirus nasilił ten problem, szczególnie w przypadku pracy zdalnej. Wyniki badania przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl przy współpracy Randstad Polska pokazały niepokojący trend. Ponad dwie trzecie osób pracujących zdalnie przyznaje, że przekracza standardowe godziny pracy (68 proc.). Najczęściej zdarza się to w małych firmach (zatrudniających poniżej 10 osób) – 77 proc., najrzadziej w największych przedsiębiorstwach ( powyżej 250 zatrudnionych) – 58 proc.

Ankietowani, zapytani o przyczyny pracy po godzinach, najczęściej wymieniają takie czynniki, jak wykonywanie dodatkowych, niezwiązanych z pracą czynności (46 proc.) oraz zbyt długie przerwy (30 proc.). Nie zawsze wina leży jednak po stronie pracownika. 17 proc. respondentów wskazało, że powodem nadgodzin są problemy ze skonsultowaniem tematów z przełożonym i współpracownikami, zaś co dziesiąty uważa, że to efekt zlecania zbyt dużej ilości zadań przez przełożonych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik online czy offline? Czas wyznaczyć granice

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA