×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik nie będzie miał nic do gadania. Nowe przepisy mogą wejść już jesienią

 • jk
 • 20 cze 2022 12:55

Pracodawcy mają dostać nowe narzędzie w walce z COVID-19 - chodzi o pozyskanie od pracownika informacji na temat wykonania szczepienia przeciw COVID-19 lub wyniku testu. Jesienią może dojść do zmiany przepisów. Rozwiązanie jest spóźnione, ale może okazać się potrzebne, gdy fala zachorowań powróci. A jeśli pojawią się inne epidemie, da podstawę do nowych aktów prawnych.

Pracownik nie będzie miał nic do gadania. Nowe przepisy mogą wejść już jesienią
Obecnie pracodawca nie może zażądać od pracownika informacji na temat wykonania szczepienia przeciw COVID-19 lub wyniku testu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Obecnie pracodawca nie może zażądać od pracownika informacji na temat wykonania szczepienia przeciw COVID-19 lub wyniku testu. Nie ma też prawa wymusić na nim przyjęcia szczepionki.
 • Niektórzy eksperci uważają, że można samodzielnie dokonywać wykładni Karty Praw Podstawowych UE, co oczywiście jest mocno ryzykowne.
 • Nowe rozwiązanie może przynieść poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Zdaniem prawników ma szansę wejść w życie już jesienią tego roku i pozwolić pracodawcom pytać o kwestie związane ze szczepieniem i testowaniem.

W przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się pytania o to, czy pracodawca może żądać od pracownika lub kandydata do pracy informacji na temat wykonania szczepienia lub ujemnego wyniku testu antygenowego w przypadku COVID-19. Jak stwierdza radca prawny dr Karolina Mazur, taka informacja może być przekazana przez konkretną osobę jedynie z jej inicjatywy, w wyniku dobrowolnej zgody na podstawie art. 22(1b) Kodeksu pracy. Ekspert zaznacza, że dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 dotyczą stricte stanu zdrowia. Aktualnie nie ma regulacji, które pozwalałyby pracodawcy na zbieranie tego rodzaju informacji.

- Mamy system, który jest pełen luk prawnych. Z jednej strony walczymy z pandemią, a z drugiej rząd nie nałożył dotychczas żadnych dodatkowych obowiązków. Pracodawca nie może zatem zapytać, kto jest zaszczepiony. Nie ma takiej podstawy prawnej. Nie może też wymusić szczepienia u określonych pracowników. Jednak, moim zdaniem, jest w stanie gromadzić ludzi w taki sposób, że w konkretnej przestrzeni znajdują się osoby zaszczepione albo niezaszczepione – komentuje dr Maciej Kawecki, prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, były dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

Obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlega każdy, kto pracuje na terenie placówki prowadzącej działalność leczniczą. Dotyczy to również osób zatrudnionych oraz realizujących usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub w punkcie aptecznym. Do tego dochodzą jeszcze studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Pracownik nie będzie miał nic do gadania. Nowe przepisy mogą wejść już jesienią

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Wiktor 2022-07-19 14:29:01

  Jestem poszukiwanym specjalistą. Kim mnie zastąpicie?

 • Biohazard44 2022-06-22 14:50:13

  Jak mamy się szczepic takim gownem jak od tego ludzie umieraja

 • Kasiia 2022-06-22 11:35:52

  Srały muchy będzie wiosna... Bajeczki ciąg dalszy hahaha

 • Żaneta 2022-06-22 09:49:59

  Chyba tutaj kogoś (...).. Cwaniaki... Nigdy się nie zaszczepie i nikt mnie nie zmusi!!! Sami się wyszczepcie! Po szczepionkach ludzie teraz umierają. Mają nadwyżkę to niech wyszczepia się sami a nie pod publikę wstrzykiwali im sól fizjologiczna udając że to na covid szczepionka. Do dymisji cały rząd i rozliczyć ich z tego jak z ludzi zrobili króliki doświadczalne... Paszli won! Wolę iść pod most jak się zaszczepić!

  • Jarosław 2022-07-19 15:00:37

   tylko covid-19 to nie choroba zakaźna więc nie można tu mówić o jakimkolwiek szczepieniu, po drugie ta szczepionka to preparat cały czas w fazie testu, więc to niezgodne z prawem i Konstytucją

  • Anna 2022-07-19 15:01:11

   bez czasowego certyfikatu covid nie będziesz miał żadnych praw !

 • Karol 2022-06-22 08:29:50

  Coraz bardziej rządzący zaciskają nam sznór na gardle. Zachwile każda instytucja będzie mieć wgląd do naszych danych, z takim państwem powinno się walczyć bo zachwile zostaniemy bez jakich kolwiek praw. Firmy ubezpieczeniowe dostają prawo do sprawdzania naszych mandatów. Owszem za spowodowanie wypadtku to nie muszą mieć wglądu bo i tak płacą odszkodowania to wiedzą o tym . Ale mandaty to jest bezprawie aby rząd takie uprawnienia im dawał. Za mandaty firmy ubezpieczeniowe nie ponoszą strat, i ktoś moze mieć wiele mandatów ale nie ma wypadków. I tym firmą jest gówno do tego a ludzie z rzadu za dawanie takich uprawnieni tym firmą powinni z rządu wylecieć na zbity pysk. Zachwile będą chcieć wiedzieć na co choruje jak żoną uprawiam sex i wiele innych rzeczy taki rząd który na to zezwala powinien wylecieć przy pierwszych wyborach, a potę pociągnąć tych ludzi do odpowiedzialności karnej za łamanie prawa.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA