Pracownik, który wykupił wycieczkę, a w jej terminie będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim, może z niej skorzystać, o ile nie będzie wtedy podejmował czynności, które mogłyby przeszkodzić w jego powrocie do zdrowia - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje "DGP, w opinii prawników, aby wyjazd chorego pracownika był możliwy, należy pamiętać, że nie może one przekreślić celu, w jakim zaświadczenie lekarskie zostało wystawione.
W okresie, na jaki zwolnienie lekarskie zostało wydane, pracownik nie powinien bowiem podejmować czynności, które mogłyby zniweczyć powód zwolnienia, na przykład poprzez nadwyrężanie się czy podejmowanie czynności, które mogłyby wydłużyć okres choroby.
Zobacz też: Udany urlop najlepszą terapią antystresową
Jeżeli jednak pracownik wyjedzie na urlop i podczas pobytu nie będzie podejmować aktywności, które mogłyby skomplikować jego sytuację zdrowotną, to ZUS nie powinien podważyć wydanego zwolnienia lekarskiego czy też zakwestionować faktu, że pracownik błędnie został zakwalifikowany przez lekarza wydającego oświadczenie jako osoba chora.
Wskazane jest jednak, aby pracownik przed wyjazdem skonsultował się z lekarzem prowadzącym chorobę w celu ustalenia, czy wyjazd w jego stanie zdrowia jest wskazany.


KOMENTARZE (0)