Pracownicy zza granicy nie osłabiają, lecz wzmacniają brytyjską gospodarkę

Okazuje się, że napływ pracowników zza granicy nie jest wcale taki negatywny dla Wielkiej Brytanii. Dzięki temu kraj ten lepiej radzi sobie ze skutkami starzenia się społeczeństwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy zza granicy nie osłabiają, lecz wzmacniają brytyjską gospodarkę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 gru 2014 12:23


Takie wnioski wysuwają eksperci Reutera. W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie liczba ludności ma zacząć maleć już w najbliższych latach, liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wzrośnie w kolejnych dekadach, m.in. dzięki temu, że wśród imigrantów po przybyciu do tego kraju rodzi się dużo dzieci.

Czytaj też: Wielka Brytania: Lobby pracodawców broni imigrantów

Według szacunków unijnego urzędu statystycznego Eurostat w 2080 roku ludność Wielkiej Brytanii przekroczy 85 mln wobec ok. 64 mln w 2013 roku. Z kolei z prognoz firmy konsultingowej Centre for Economics and Business Research (CEBR) wynika, że dzięki przyrostowi ludności już ok. 2030 roku brytyjska gospodarka prześcignie niemiecką, obecnie największą w UE.

Przez najbliższych kilka dekad proporcja ludzi w wieku 65 lat i starszych wobec ludzi w przedziale wiekowym 15-64 lata w Wielkiej Brytanii będzie rosnąć łagodniej niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech czy Polsce. Oznacza to, że państwo brytyjskie łatwiej zapewni środki na opiekę nad starzejącą się częścią populacji.

Mimo tych optymistycznych danych kwestia imigracji w Wielkiej Brytanii wywołuje spory i niechęć wyborców, zmęczonych latami oszczędnościowych budżetów i zaniepokojonych wpływem przybyszów na jakość usług publicznych i rynek nieruchomości - zauważa Reuters.

Jeśli migracja netto (różnica między osobami wyjeżdżającymi z kraju a przyjeżdżającymi do niego na dłużej niż trzy miesiące) spadnie i utrzyma się na poziomie forsowanym przez konserwatywny rząd, czyli poniżej 100 tys. osób rocznie, brytyjska gospodarka skurczy się o 11 proc. do 2060 r., w porównaniu do sytuacji, gdyby migracja netto utrzymała się na poziomie ok. 200 tys. osób rocznie - obliczył wiodący think tank brytyjski National Institute for Economic and Social Research (NIESR). W okresie 12 miesięcy do końca czerwca 2014 r. migracja netto w Wielkiej Brytanii wyniosła 260 tys. osób.

Czytaj też: Wielka Brytania zamierza odebrać imigrantom zasiłki i zapomogi

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.