PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy zyskają, a biznes już liczy, ile za to zapłaci

Jako pracodawcy mówimy: to (zmiany w Kodeksie pracy - red.) będzie oznaczało, że nasze produkty, nasze usługi, to co wytwarzamy, może być droższe - mówi dla PulsHR.pl dr Marcin Wojewódka, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Pracownicy zyskają, a biznes już liczy, ile za to zapłaci
80 proc. pracowników nie doświadczyło pracy zdalnej (foto.Pixabay)
REKLAMA
  • Dyrektywa dotycząca tak zwanych sygnalistów miała być wdrożona już w grudniu, projekt ustawy zmieniający Kodeks pracy w duchu „work-life balance” miał obowiązywać od początku sierpnia, a nie trafił jeszcze nawet pod obrady Sejmu.
  • 80 proc. pracowników nie doświadczyło pracy zdalnej, a odsetek osób pracujących dziś zdalnie bardzo zmalał i jest zbliżony do poziomu, który widzieliśmy przed okresem pandemicznym.
  • - Przeszliśmy ewolucję od takiego myślenia, że jak pracownika nie widzę, to nie mam pewności, czy pracuje, do stwierdzenia finalnego, że pracownik w środowisku domowym jest przynajmniej tak samo wydajny jak w środowisku biurowym - mówi Rafał Mróz, dyrektor operacyjny platformy migracyjnej EWL.

- Musimy sobie jedno powiedzieć: te zmiany w prawie pracy są propracownicze. Każdy z pracowników znajdzie w nich coś atrakcyjnego dla siebie. Natomiast z punktu widzenia pracodawcy to jest zwiększenie kosztów funkcjonowania - mówi dr Marcin Wojewódka, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jako osoba zaangażowana w pracę Zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego nie ukrywa, że to jeden z powodów, przez które przepisy wykuwają się w tak wielkim trudzie.

Dyrektywa dotycząca tak zwanych sygnalistów miała być wdrożona już w grudniu, projekt ustawy zmieniający kodeks pracy w duchu „work-life balance” miał obowiązywać od początku sierpnia, a nie trafił jeszcze nawet pod obrady Sejmu. Jedyne procedowane w tej chwili przepisy dotyczą pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Kiedy mogłyby wejść w życie – wciąż jednak nie wiadomo.

Czytaj też: Zmiany prawa w Polsce: co 8 godzin nowość legislacyjna

- My i tak od dwóch lat stosujemy przepisy o pracy zdalnej trochę na zasadzie prowizorki. One działają i teraz pytanie oczywiście, czy nowe przepisy, które są teraz w trakcie procedowania przez parlament, rzeczywiście poprawią sytuację. Część pracodawców mówi: nie ruszajcie, bo wszystko już fajnie chodzi - mówi Marcin Wojewódka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracownicy zyskają, a biznes już liczy, ile za to zapłaci

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jarl Bischek 2022-08-24 01:19:20

    🤔 Dzięki pracy zdalnej szpiegostwo przemysłowe i nie tylko zostało znacznie ułatwione. 😂 Jak pracodawca jest zadowolony, że pracownik używa swojego sprzętu to jest kompletnie głupi i chciwość zaślepiła go zupełnie 😱 A włamać się na komputer prywatny łatwiej niż na firmowy. I tak dalej. I jak do domu Pani Zosi przyjdzie przystojny Pan Zenek ta ta mu wszystko pokaże. Bo HR postarał się, że Pani Zosia to ani mądra, ani ładna za to łasa na ku...sa 😂 I niech ten biznes tak nie jęczy. Ile było jęków, że wszystkie soboty mają być wolne 😱 Jak się komuś nie podoba to niech nie robi biznesu, albo niech wyjedzie np. do USA. 😂 Tam to dopiero jest biznes 🤭 Nie dla jękiszonów znad Wisły 🤭🤔Pozwoliłem sobie trochę pojechać po bandzie 🤭 bo ku swojemu zaskoczeniu dostałem parę ofert pracy w Kalifornii 😎 I to tzw. biurowej 🙂 Co oznacza, że mają tam HR na o wiele wyższym poziomie niż w Polsce 👍

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA