Pracownicy zarobią więcej dzięki sześciodniowemu tygodniowi pracy?

Sześciodniowy tydzień pracy w Polsce? Projekt zmian w kodeksie pracy wywołuje sporo kontrowersji. Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan może to wpłynąć na wzrost dochodów, dlatego zmiany będą korzystne dla pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy zarobią więcej dzięki sześciodniowemu tygodniowi pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 paź 2014 13:39


Chodzi o projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez posłów PO, którą Sejm ma się zająć na najbliższym posiedzeniu.

Zgodnie z propozycją zmian w dniu wolnym od pracy (chodzi przede wszystkim o sobotę) pracownikowi przysługiwałby na jego wniosek, lub w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego, dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.

Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Czytaj też: Carlos Slim: Trzy dni pracy w tygodniu to wystarczająco

Podczas konferencji prasowej ekspertka prawa pracy Konfederacji Lewiatan Grażyna Spytek-Bandurska wyraziła opinię, że jest to bardzo dobra inicjatywa, na której zyskają głównie pracownicy.

 - Na wprowadzeniu tych zmian zyskają przede wszystkim pracownicy, gdyż nastąpi wyrównanie ich sytuacji prawnej. Obecnie osoby, którym przyjdzie pracować w sobotę są w świetle prawa gorzej traktowane, ponieważ ich pracodawca ma obowiązek wyłącznie oddać im dzień wolny - mówiła. - W nadzwyczajnych sytuacjach pracodawcy nie mają - zgodnie z prawem - możliwości zrekompensować im tego dodatkiem z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych - dodała.

Tymczasem - powiedziała - zupełnie inne zasady regulują pracę w niedzielę lub święta. W takich wypadkach pracownicy mają możliwość wyboru - dnia wolnego lub dodatku za nadgodziny.

Ekspertka Lewiatana poinformowała również, że podczas prac nad projektem jej organizacja przedstawi propozycję poprawki. - Chodzi o to, aby rozważyć możliwość wypłaty dodatku za nadgodziny w układzie miesięcznym, a nie na koniec okresu rozliczeniowego, który może być dłuższy niż miesiąc i wynosić trzy, cztery miesiące, bądź nawet dłużej - wskazała. - Comiesięczne rozliczanie dodatku za nadgodziny jest łatwiejsze i prostsze, a pracownik nie musi czekać aż skończy się okres rozliczeniowy - dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.