Pracownicy przestają walczyć o swoje dobre imię

Spada ilość pozwów do sądu za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę ze strony pracodawcy. Pokrzywdzeni pracownicy coraz częściej rezygnują z dochodzenia swoich roszczeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy przestają walczyć o swoje dobre imię

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

24 lut 2015 11:57


9,7 tys. wniosków wpłynęło do sądów rejonowych w 2014 w sprawach dotyczących zwolnienia pracowników za wypowiedzeniem. Jest to o 3,3 tyś pozwów mniej niż rok wcześniej i o 4,4 tys. mniej niż w 2012 r.

Również jeśli chodzi o zwolnienia dyscyplinarne spada ilość odwołań od decyzji pracodawcy. W 2014 r. do sądów rejonowych wpłynęło 4,4 tys. takich wniosków, co stanowiło liczbę mniejszą o 1,1 tyś niż w roku 2013.

Czytaj też: Pracownik klnie i obraża szefa. Zwolnić go, czy wysłuchać?

Jak mówi Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach wypowiedzenia umów o pracę mają różnorakie przyczyny.

– Nie są to sprawy łatwe i naprawdę trudno mówić o danych. To pracodawca powołuje okoliczności , przyczyny, które powinny być prawdziwe, zasadne, konkretne. Z orzecznictwa sądowego wynika, że uzasadnionymi przyczynami rozwiązania umowy o pracę są przykładowo podjęcie działalności konkurencyjnej, spożywanie alkoholu, dysponowanie środkami finansowymi pracodawcy, świadczenie pracy na rzecz innego podmiotu w ramach czasu pracy. Każdy przypadek rozwiązania umowy o pracę jest indywidualny i ocena zasadności, należy do oceny Sądu – podkreśla Beata Sikora-Nowakowska.

- Przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy pracodawca wskazuje w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (o tym stanowi art. 30 par. 4 Kodeksu Pracy) – kontynuuje Sikora-Nowakowska.

Na świadectwie pracy nie podaje się przyczyny zwolnienia jedynie wpisuje się tryb i podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zbyszko 2015-05-06 00:00:02

Ale są też tacy pracodawcy jak Milmex z Sosnowca, który zrobi wszystko, by cię zatrzymać i nie płacić!!!