Pracownicy powinni móc łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi

Pracownicy powinni móc łączyć obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi w ramach możliwości, jakie daje elastyczny czas pracy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po poniedziałkowym spotkaniu z pracodawcami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy powinni móc łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 lip 2013 16:54


ZAKTUALIZOWANA: W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz i szef Bussines Centre Club Marek Goliszewski.

Celem spotkania było zachęcanie pracodawców do upowszechniania organizacji pracy przyjaznej rodzicom, co jest jednym z istotnych elementów programu "Dobry Klimat dla Rodziny". Jak mówił Komorowski, chodzi o to, aby pracodawcy ze swojej perspektywy mogli dostrzec "tę szczególną relację pomiędzy pracą a rodziną w wymiarze pozytywnym".

Prezydent poinformował o powołaniu zespołu, który sprawdzi, co w ramach obowiązujących przepisów prawa pracy można zrobić, żeby ułatwić pracownikom godzenie tych ról - tak, aby "czas i organizacja pracy były przyjazne rodzinie". Dodał, że zadaniem zespołu będzie nie tylko pokazywanie pozytywnych wzorców, ale również wskazywanie przeszkód do wyeliminowania.

"Chodzi o to, żeby pracownik uzyskał w ramach elastyczności jak najkorzystniejsze warunki pozwalające na godzenie funkcji rodzicielskich i pracowniczych" - mówił. Podkreślił, że czasem wystarczy zmienić godzinę rozpoczynania i kończenia pracy, czy umożliwić wykonywanie niektórych obowiązków w domu.

Minister w Kancelarii Prezydenta prof. Irena Wóycicka poinformowała, że zespół będzie się koncentrować na relacjach pracownik - pracodawca. Zaznaczyła, że nie chodzi o to, by zmniejszać obowiązki pracowników, tylko je uelastyczniać.

"My popieramy projekt pana prezydenta, ponieważ sytuacja jest dramatyczna. Polki wyjeżdżają z kraju, rodzą dzieci za granicą (...) i to jest dramat. Dramat nie tylko dla rynku pracy, ale dramat dla Polski. Zatem trzeba po prostu znieść bariery przedsiębiorczości, żeby młoda rodzina miała mieszkanie i dobrą pensję. (...) Powołaliśmy wspólny zespół z panem prezydentem, po to, żeby wypracować najlepsze rozwiązania, które jak najmniej obciążają budżet państwa. Ale trzeba znieść bariery biurokratyczne, które w tej chwili uniemożliwiają w praktyce np. zakładanie przyzakładowych żłobków i przedszkoli" - mówił Goliszewski po spotkaniu z prezydentem.

Także zdaniem Bochniarz przedsiębiorcy chcieliby otwierać w swoich firmach przedszkola, aby rodzice czuli się w pracy komfortowo, ale okazuje się to niemożliwe - na przeszkodzie stoją przepisy budowalne, czy sanitarne.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.