Pracownicy otrzymają 10 płatnych dni urlopu na opiekę nad rodziną

Od przyszłego roku obywatelom Niemiec będzie przysługiwało maksymalnie 10 płatnych dni na opiekę nad członkami rodziny, którzy ulegli wypadkowi. Obecnie w takich przypadkach przyznaje się dodatkowy urlop bezpłatny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy otrzymają 10 płatnych dni urlopu na opiekę nad rodziną

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 paź 2014 13:45


Wolne dni mają służyć zorganizowaniu stałej opieki nad osobą, która nagle zachorowała lub uległa wypadkowi - wynika z projektu ustawy przyjętego przez gabinet Angeli Merkel.

Czytaj też: Coraz więcej firm inwestuje w opiekę medyczną dla członków rodzin pracowników

Ekwiwalent pieniężny za przerwę w pracy zawodowej ma wynieść do 90 proc. wynagrodzenia netto pracownika. Rząd zapowiedział przeznaczenie na ten cel 100 mln euro.

Projekt ustawy przewiduje ponadto ułatwienia dla osób, które chcą przez dłuższy czas poświęcić się pielęgnacji niesprawnego członka rodziny.

Już obecnie mają one prawo do wzięcia półrocznego urlopu bezpłatnego na ten cel. Obecne zmiany wydłużają ten okres do 24 miesięcy.

Czytaj też: Jak połączyć pracę z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem?

W tym czasie osoby objęte nowymi przepisami będą mogły pracować w niepełnym wymiarze godzin lub całkowicie przerwać pracę, zachowując prawo do powrotu na poprzednie stanowisko. Możliwe będzie też zaciągnięcie nieoprocentowanej pożyczki na okres przerwania pracy zawodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.