×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy dostaną od firm dodatkowe pieniądze. Start w kwietniu

7 kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać zapisy dotyczące pracy zdalnej. Wyliczenie kwoty ekwiwalentu lub ryczałtu dla pracowników na home office to jedno z największych wyzwań, jakie czekają firmy. Czy staną się one nowym benefitem?

Pracownicy dostaną od firm dodatkowe pieniądze. Start w kwietniu
Pracodawcy zachodzą w głowę, jak rozliczyć ekwiwalent za pracę zdalną, jak rozliczyć koszty pracownicze oraz na jakim poziomie ustalić ewentualny ryczałt (Fot. Jacky Chiu/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W zależności od zorganizowania pracy zdalnej w przedsiębiorstwie wysokości dopłat będą się różnić.
 • Eksperci ds. rynku pracy uważają, że wysokość dopłaty do pracy zdalnej może stanowić element zachęcający do podjęcia zatrudnienia u danego pracodawcy, który przywiązuje wagę do odpowiedniego zorganizowania pracy zdalnej u pracownika w domu.
 • Przestrzegają jednak, by kwoty wyliczać z rozwagą i uwzględniać zakres określony w przepisach, a także zachować wyliczenia na potrzeby kontroli.

Pracodawcy zachodzą w głowę, jak rozliczyć ekwiwalent za pracę zdalną, jak rozliczyć koszty pracownicze oraz na jakim poziomie ustalić ewentualny ryczałt.

- Przyjęto, że koszt godziny pracy komputera w domu może być oszacowany na poziomie około 30 groszy. Mówimy o poborze energii. W skali całego dnia czy tygodnia mówimy więc o kwotach rzędu kilku lub kilkunastu złotych – mówi mec. Marek Jarosiewicz, adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

- Na pewno w pierwszych miesiącach funkcjonowania ustawy kancelarie prawne i działy HR będą się borykały z problemem rozliczania pracy zdalnej. W wielu firmach już teraz na szybko zmieniane są regulaminy organizacyjne, tak by pracownicy mieli jasne wytyczne, jak wygląda możliwość podejmowania pracy zdalnej czy pracy hybrydowej – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Pracownicy dostaną od firm dodatkowe pieniądze. Start w kwietniu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marta 2023-02-23 15:58:01

  Jak zwykle nasi rządzący musieli coś spierdolic. Firmy już teraz zastanawiają się czy nie zrezygnować całkowicie z pracy zdalnej. Brawo. Ino tak dalej.

 • Rafał 2023-02-22 11:09:54

  "Przyjęto, że koszt godziny pracy komputera w domu może być oszacowany na poziomie około 30 groszy. Mówimy o poborze energii." Chciałbym wiedzieć kto przyjął i jak policzył? Jeżeli weźmiemy, że firma wyposaży pracownika w laptopa, który ma zasilacz 130 W (często jest jest to dużo mniej np. 65 W) to maksymalne zużycie energii na dzień 1040Wh, czyli 1kWh. Czyli w ciągu całego dnia to koszt około 70 gr. To są wartości graniczne, gdyż rzadko zasilacz pracuje na 100% mocy, raczej bliżej mu do 50%, plus tak jak pisałem dużo laptopów ma mniejsze zasilacze.

 • Mike 2023-02-21 22:10:30

  Skoro ktoś nie jeździ do biura to ma niższe koszty pracy. Czy nie można po prostu uznać, że nowe koszty ponoszone w mieszkaniu jak prąd i internet niejako zrównoważą koszty dojazdów? Pewnie w świecie rzeczywistym nie jest to jeden do jeden ale po co kolejne komplikacje?

  • Marcin 2023-02-26 23:21:30

   Co za brednie...czy jade do biura, czy nie paliwo musze kupic, bilet na autobus również. Nie rozumiem dlaczego w tych kosztach nie uwzględnia się zużycia wody, herbaty, cukru...to też są koszty, które ponosimy pracując zdalnie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA