×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy dostali nowe przywileje, ale mogą nie palić się, by z nich skorzystać

26 kwietnia weszła w życie ustawa wdrażająca unijną dyrektywę work-life balance. Nowe przywileje zyskają przede wszystkim rodzice. Czy jednak chętnie będą z nich korzystać?

Pracownicy dostali nowe przywileje, ale mogą nie palić się, by z nich skorzystać
Nowe przepisy wdrożą także dwa nowe urlopy – 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz 2 dni zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, które będą płatne w 50 proc. (Fot. Kate Bezzubets/Unsplash)
REKLAMA
  • Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha uważa, że wysokość zasiłku nie jest największą barierą, jeśli chodzi o korzystanie ojców z urlopów rodzicielskich.
  • Nowe przywileje zyskają także rodzice dzieci do 8 lat. Będą mogli złożyć wniosek o elastyczną organizację pracy, w tym pracę zdalną.
  • Zdaniem Barbary Sochy pracodawcy będą zezwalać na pracę zdalną, zresztą już zezwalają. W jej opinii przepisy podążają za tym, co się dzieje na rynku, a COVID-19 był katalizatorem zmian, które wymusił praktycznie z dnia na dzień.

26 kwietnia weszły w życie nowe przepisy wdrażające unijną dyrektywę work-life balance. Ojcowie zyskają 9 tygodni nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego. Z danych ZUS-u wynika, że niewielu panów dotychczas korzystało z urlopu tacierzyńskiego, bowiem ok. 1 proc. Czy to się zmieni? Mówi się, że wysokość zasiłku na poziomie 70 proc. jest zdecydowanie za niska.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha uważa, że wysokość zasiłku nie jest największą barierą, jeśli chodzi o korzystanie ojców z urlopów rodzicielskich. Zdecydowanie większy wpływ na podejmowane decyzje ma sytuacja zawodowa panów. Jest to widoczne w statystykach urlopów tacierzyńskich.

- Panowie nawet tych urlopów nie wykorzystują, chociaż są one 100-procentowo płatne. To też się bardzo zmienia. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ojcowie coraz chętniej korzystają z tego urlopu - mówi Barbara Socha.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracownicy dostali nowe przywileje, ale mogą nie palić się, by z nich skorzystać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • kadrowo 2023-04-28 08:51:43

    Pracownicy nie dostali nic nowego. Zawsze mogli wnioskować o elastyczne formy pracy czy pracę zdalną czy umowę na stałe. Teraz pracodawca musi... ODPOWIEDZIEĆ NA PIŚMIE. No rewolucja! Dodatkowe wolne, no tak, bo na żądanie nie było czy opieki nad chorym czł. rodziny nie było... co to za bzdury o rewolucji. Nic nowego nie ma w przepisach tak naprawdę, a to co jest tylko miesza ludziom w głowach. Już przyłażą mamuśki, bo mają 9 tyg dłuższy rodzicielski, bo chcą pracować zdalnie (pracując w ciucholandzie) albo w przerywanym systemie czasu pracy, bo wyczytały, że więcej kasy dostaną wtedy. Błagam...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA