×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy delegowani: Polska dąży do kompromisowych rozwiązań

  • Autor: PAP/MN
  • 14 wrz 2017 14:24

Dążymy do kompromisowych rozwiązań w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Pracownicy delegowani: Polska dąży do kompromisowych rozwiązań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Minister odniósł się do relacji polsko-francuskich i powiedział, że za kilka tygodni może dojść do spotkania premier Beaty Szydło z francuskim prezydentem.

• Zgodnie z projektem KE pracownik wysłany tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę.

• Waszczykowski, odnosząc się do wypowiedzi Macrona o tym, że polski rząd stawia się na marginesie Europy, ocenił, że była to niedobra i - "zdaje się" - niepotrzebna wypowiedź.

Szef dyplomacji skomentował w ten sposób toczony na arenie europejskiej spór o przedstawiony w zeszłym roku przez Komisję Europejską projekt nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników w UE, która wprowadziłaby zasadę równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Wprowadzeniu zaproponowanych przez Komisję zmian sprzeciwiło się kilkanaście państw członkowskich UE, w tym m.in. Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Hiszpania i Portugalia.

"Polska dąży do kompromisowych rozwiązań, również tej bardzo dzielącej nas kwestii dyrektywy o pracownikach delegowanych" - zapewnił Waszczykowski. "Jako kraj leżący na skraju UE jesteśmy za tym, żeby unormować pewne kwestie, bo można by też te normy i standardy europejskie aplikować do biznesu, który spoza Unii wpływa do Europy, a my jesteśmy pierwszym państwem, do którego napływają chociażby pracownicy delegowani ze Wschodu, więc też byśmy chcieli, żeby pewne regulacje były i w Europie, i dotyczyły tych zewnętrznych partnerów" - dodał.

Zgodnie z projektem KE pracownik wysłany tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę. Do tej pory pracodawców delegujących pracowników obowiązywały stawki kraju pochodzenia.

Francja robi ważne interesy w Polsce. Wychodząc na ulicę widzimy obecność francuskich firm praktycznie wszędzie - mówi Witold Waszczykowski. (fot. MSZ)
Francja robi ważne interesy w Polsce. Wychodząc na ulicę widzimy obecność francuskich firm praktycznie wszędzie - mówi Witold Waszczykowski. (fot. MSZ)

Polskie firmy delegują do pracy w krajach UE prawie pół miliona pracowników. W opinii polskiego rządu, jeśli przepisy weszłyby w życie, znacznie pogorszyłoby to pozycję polskich przedsiębiorców na rynku UE - m.in. firm transportowych, które przestałyby być konkurencyjne wobec zachodnich przewoźników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy delegowani: Polska dąży do kompromisowych rozwiązań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA