Pracownicy delegowani oczkiem w głowie prezydenta Francji. Chce reformy Kodeksu pracy

- Zmiany prawa we Francji mogą wpłynąć na możliwość podejmowania pracy przez Polaków za granicą - mówi portalowi PulsHR.pl Monika Constant, dyrektor Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy delegowani oczkiem w głowie prezydenta Francji. Chce reformy Kodeksu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Gabriel Paździor

www.pulshr.pl

6 lip 2017 6:00


• Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że o ile społeczność Francji postrzega pracowników delegowanych jako pewne zagrożenie, to już zatrudniający obcokrajowców bardziej realnie podchodzą do sprawy.

• - Koszty zatrudnienia wcale nie są dla nich znacząco niższe, gdyż do wynagrodzenia należy doliczyć dodatki związane z transportem, ubezpieczeniem, czy zapewnieniem mieszkania - podkreśla Monika Constant.

• Przypomnijmy, po wyborach parlamentarnych we Francji Emmanuel Macron przystąpi do reform w kraju, a dalej do kwestii pracowników delegowanych.

• W samej Francji tymczasem szykuje się gorąca i protestacyjna jesień. Związki zawodowe w V Republice chcą bowiem ostro walczyć ze zmianami w prawie pracy, które chce reformować Macron i jego minister pracy Muriel Pénicaud.

 

Czerwcowy szczyt Unii Europejskiej (UE) upłynął, obok tematów politycznych, pod znakiem rosnącego w świadomości opinii publicznej Europy tematu płac dla pracowników delegowanych w Unii. Politykiem, który podnosił ten temat od dawna we Francji jest obecny prezydent tego kraju - Emmanuel Macron.

Dla Francuskiego polityka ta kwestia ma realne polityczne znaczenie, bo była osią jego kampanii wyborczej.

Co ciekawe wielu obawia się politycznych ruchów nowego prezydenta Francji, takie obawy podnoszą się także w Polsce i są uzasadnione. Rzeczpospolita jest bowiem największym delegującym pracujących w całej Wspólnocie.

Czego obawiają się Polacy delegowani i delegujący do pracy za granicą?

Jak komentuje dla PulsHR.pl Monika Constant, dyrektor Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, polskie firmy, które są zaangażowane we Francji, są żywo zainteresowane tematem.

Czytaj też: Polska podtrzymała zastrzeżenia do projektu zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych

- Zmiany prawa mogą dotknąć nie tylko firmy działające we Francji, ale również wpłynąć na możliwość podejmowania pracy przez Polaków za granicą - mówi Constant. - Na razie nie znamy jednak żadnych szczegółów dotyczących nowych regulacji, więc jakiekolwiek prognozy są przedwczesne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.