PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracowali na wysokościach bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Interweniowała Inspekcja

  • KDS
  • 15 lip 2022 13:09

Decyzję natychmiastowego wstrzymania prac prowadzonych na wysokości przy budowie jednego z domów mieszkalnych w Raciborzu wydał inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach podczas kontroli placu budowy. Budowlańcy pracowali bez jakichkolwiek zabezpieczeń na wysokości około 13 metrów.

Pracowali na wysokościach bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Interweniowała Inspekcja
Pracownicy wykonywali szalunki stojący na pojedynczych deskach pomostów roboczych na wysokości około 2 metrów od poziomu stropu, ok. 15 metrów nad ziemią (fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne)
REKLAMA

Jak podała PIP w komunikacie, podczas wizyty na jednej z lokalnych budów w Raciborzu, inspektor pracy stwierdził, że budowlańcy pracują bez zabezpieczeń na krawędzi stropu najwyższej kondygnacji na wysokości około 13 metrów.

Z kolei przygotowaniem szalunków zajmowali się pracownicy stojący na pojedynczych deskach pomostów roboczych na wysokości około 2 metrów od poziomu stropu. PIP dodaje, że od zewnętrznej strony stawianych płyt szalunkowych wysokość do poziomu ziemi wynosiła około 15 metrów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

(fot. pip.gov.pl)
(fot. pip.gov.pl)

PIP wydał decyzję wstrzymania prac związanych z pracą na wysokości, a pracowników skierował do innych prac. Wstrzymano także eksploatację rusztowania.

Budownictwo od lat znajduje się na czele zestawienia najbardziej wypadkowych zawodów. Z danych GUS wynika, że w 2020 roku poszkodowanych w wypadkach na budowie zostało 3872 osoby. Zginęło 39 pracowników (tylko w IV kw. przybyło 15 ofiar, do września było 24), 57 osób zostało ciężko poszkodowanych. Z tytułu wypadków przy pracy pracownicy przebywali ogółem 182 436 dni na zwolnieniach lekarskich (średnio na osobę - 47,5 dnia).

Z danych GUS wynika, że więcej wypadków śmiertelnych było tylko w transporcie i gospodarce magazynowej (40 ofiar). W przetwórstwie przemysłowym zginęło 32 pracowników a w górnictwie 14 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracowali na wysokościach bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Interweniowała Inspekcja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA