×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy: Zniesienie limitu składek to dodatkowe koszty dla firm

  • Justyna Koc
    jk
  • 24 lis 2017 22:19

- Zniesienie limitu składek na ZUS odbije się na wszystkich zatrudnionych, o czym rząd nie wspomina, ze względu na konieczność modyfikacji planów wynagrodzeniowych w firmach - wskazuje Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy: Zniesienie limitu składek to dodatkowe koszty dla firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

• Zdaniem Konfederacji Lewiatan to złe przepisy dla pracowników i pracodawców.

• Firmy w 2018 r. poniosą znaczne, dodatkowe koszty.

Obecnie składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe opłacana jest do kwoty 127 tys. zł rocznie brutto, tj. 30-krotności prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jak wskazują eksperci Konfederacji Lewiatan, zniesienie limitu oznacza, iż pracownicy najlepiej zarabiający będą otrzymywać niższe wynagrodzenie netto, a jednocześnie pracodawcy będą zmuszeni ponieść dodatkowe koszty składek. Niektóre firmy szacują, iż dodatkowe koszty w 2018 r. z tytułu opłacenia podwyższonych składek na ZUS mogą wynieść od kilku do kilkunastu milionów złotych.

- Pytanie, na które firmy muszą teraz szybko odpowiedzieć, to w jaki sposób pokryć pojawienie się znacznie podwyższonych kosztów działalności w 2018 r. Zniesienie limitu składek na ZUS odbije się na wszystkich zatrudnionych, o czym rząd nie wspomina, ze względu na konieczność modyfikacji planów wynagrodzeniowych w firmach. Pracodawcy mogą rozważać również zastosowanie innych form współpracy z pracownikami, tam gdzie charakter pracy na to z pozwala, np. poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, zawarcie umów o współpracy. Pamiętajmy również, iż na projekt należy patrzeć w kontekście kolejnych inicjatyw, jak np. Pracownicze Plany Kapitałowe, które będą wiązać się z dodatkowymi kosztami - mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan planuje dalsze działania w celu wstrzymania negatywnych zmian dla rynku pracy.

Także Business Centre Club negatywnie ocenia proponowane zmiany. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty za nieprzyjmowaniem regulacji według ekspertów BCC.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy: Zniesienie limitu składek to dodatkowe koszty dla firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA