Pracodawcy znaleźli sposób na unikanie składek ZUS

Pracodawcy próbują unikać płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin swoich pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy znaleźli sposób na unikanie składek ZUS

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

30 wrz 2016 10:36


W tym celu stosują tzw. outsourcing pracowniczy. Na czym to polega – tłumaczy Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Outsourcing pracowniczy jak każdy outsourcing powinien polegać na tym, że firma korzysta z zasobów innej firmy. Outsourcing pracowniczy, który był proponowany w polskich firmach często polegał na tym, że pracownicy przedsiębiorstwa, byli przenoszeni do podmiotu zewnętrznego i stamtąd na podstawie umowy zlecania, zamiast umowy o pracę, podnajmowani byli pierwotnemu pracodawcy. Była to fikcja, bo pracownicy nie zmieniali miejsca pracy, ani szefa – wyjaśnia gość. 

Oszczędności niezgodne z prawem

Z kontroli ZUS wynika, że bardzo często taki proceder stosują szpitale, które chcą w ten sposób zaoszczędzić na płaceniu składek na ubezpieczenia społeczne. 

Czytaj też: Agencje pracy już znalazły sposób na ZUS od umów zleceń i minimalną płacę godzinową?

- Osoby zarządzające personelem szpitali miały błędne wyobrażenie polegające na tym, że jeżeli formalnie przeniosą pracowników pracujących w  nadgodzinach do innego podmiotu, to odpowiedzialność za wielkość składek będzie pomniejszona. Nie będą musieli ponosić kosztów pełnego oskładkowania, tak jak to jest w przypadku umów o pracę. Jest to nieprawda, po kontroli okazuje się, że dług będzie musiał byś spłacony – przekonuje ekspert.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

xyyxy 2016-09-30 12:35:57

Skandal. Nadgodziny już teraz sa płatne tylko 50% stawki, i nadal oszczędzają