×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy: Wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2019 r. pozwoli uniknąć perturbacji

  • Justyna Koc
    jk
  • 28 lis 2017 16:15

Przed wtorkowym (28 listopada br.) posiedzeniem rządu Konfederacja Lewiatan w listach do wicepremiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej ostrzega, że szybkie wejście w życie uchwalonej przez Sejm ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm, których negatywne konsekwencje mogą dotknąć część pracodawców i pracowników.

Pracodawcy: Wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2019 r. pozwoli uniknąć perturbacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Sejm uchwalił w piątek (24 listopada) regulację znoszącą limit 30-krotności średnich zarobków, powyżej którego nie trzeba było płacić składek na ZUS.

• Konfederacja Lewiatan apeluje o opóźnienie wejścia w życie tej regulacji do 1 stycznia 2019 r.

- Wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2019 r. pozwoli uniknąć perturbacji, które w przypadku szybkiego wejścia w życie tych przepisów pojawią się na rynku pracy i w gospodarce. Postulujemy wsłuchanie się w argumenty partnerów społecznych i podjęcie odpowiedzialnej decyzji w tej sprawie - mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Również Pracodawcy RP apelują o o wydłużenie vacatio legis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Podkreślają, że - jeśli nowe przepisy wejdą w życie na początku przyszłego roku - przedsiębiorstwa nie będą przygotowane na zmiany, które obciążą je kwotą ponad 5 miliardów złotych.

Z kolei Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o powstrzymanie zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS.

- Zmiana, o zatrzymanie której apeluję, jest procedowana w momencie, gdy większość firm ma już zaplanowane budżety płacowe i większość z nich nie będzie w stanie ich już zmienić. Ucierpią na tym wyłącznie pracownicy - z bólem rodząca się i ciężko pracująca klasa średnia, która w zasadzie w całości poniesie koszty tej regulacji - pisze w swoim liście do senatorów Cezary Kaźmierczak, szef ZPP. - Firmy bowiem nie są przygotowane na rewizje planów i budżetów z dnia na dzień. Wszelkie gwałtowne zmiany są niekorzystne dla gospodarki, a tym samym dla Polski. W moim przekonaniu wprowadzenie tak istotnych zmian z dnia na dzień podważa też zaufanie do państwa, które do nadmiernych w naszym kraju niestety nie należy - dodaje. 

Według Cezarego Kaźmierczaka nowy podatek dotknie przede wszystkim informatyków, pracowników sektora nowych technologii oraz specjalistów. - Obłożenie tej akurat grupy wyższym podatkiem spowoduje wyjazd części z nich na Zachód. Pamiętajcie - akurat na nich czekają tam z otwartymi rękami! - komentuje Cezary Kaźmierczak.

Kolejną istotną grupą, której dotknie ta regulacja, jest sektor publiczny i urzędnicy państwowi.-  Pytam na poważnie: czy naprawdę uważacie, że ci ludzie powinni zarabiać jeszcze mniej? Już w tej chwili menedżerowie sektora publicznego, wybitni specjaliści z tej grupy zarabiają 3-5 razy mniej niż w sektorze prywatnym - ocenia szef ZPP.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracodawcy: Wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2019 r. pozwoli uniknąć perturbacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ania 2017-11-30 12:37:29

    Dobrze jesli chodzi o duże przedsiębiorstwa zarabiające krocie, ale co z tymi małymi sklepikami ,które nie wyrabiaja już na składki, rosną zadłużenia z miesiąca na miesiąc . Rozwiązanie o małym ZUS-e dla takich małych firm pomogłyby stanąć odrobine na nogi i spłacać powstałe zadłużenia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA