Pracodawcy unikają płacenia składek ZUS jak ognia

Każdy pracodawca ma obowiązek w ciągu siedmiu dni od zatrudnienia, zgłosić do ZUS każdego nowego pracownika, by odprowadzać składki na jego ubezpieczenie społeczne. Jednak coraz więcej firm próbuje się od tego obowiązku wymigać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy unikają płacenia składek ZUS jak ognia

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

28 lis 2013 9:22


Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" tylko w ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła przypadki niezgłoszenia pracowników przez 1,2 tys. firm. Po terminie obowiązek ten spełniło aż 6 tys. zakładów.

Pracodawcy nie płacą, bądź zaniżają wysokość składek, ponieważ według nich ponoszą zbyt wysokie koszty pracy. W jaki sposób to robią? Jak podaje "DGP", przedsiębiorcy wypłacają np. niskie wynagrodzenie, które jest oskładkowane, a pozostałą część pensji jako dietę. Inspektorzy zauważyli również, że w grupie oszczędzających znajduje się coraz więcej agencji zatrudnienia.

- Na naszym terenie zdarzają się przypadki wynagradzania pracowników dietami z tytułu podróży służbowych. Chodzi o osoby, które na stałe świadczą prace poza miejscem zamieszania i siedzibą firmy - mówi dla dziennika Agata Kostyk-Lewandowska z wrocławskiego okręgowego inspektoratu pracy.

Są też firmy, które pod pozorem outsourcingu przejmują pracowników, a potem wypożyczają ich byłemu pracodawcy. Jedno z takich przedsiębiorstw ma ponad 100 mln zł długów w ZUS - informuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.