Pracodawcy RP za zmianami w umowach, ale mają uwagi

Pracodawcy RP akceptują zaproponowany przez resort pracy ustawowy limit zatrudnienia w oparciu o umowy na czas określony. Według nich w projekcie MPiPS brakuje jednak m.in. propozycji wydłużenia do 6 miesięcy maksymalnego czasu umowy na okres próbny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy RP za zmianami w umowach, ale mają uwagi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 12:19


Pracodawcy RP  akceptują rozwiązanie ministerialne, choć jak zaznaczają, propozycja ograniczania do 33 miesięcy trwania umów na czas określony jest sprzeczna z wcześniejszymi deklaracjami ministra pracy, które mówiły o 36 miesiącach.

- Popieramy potrzebę wprowadzenia rozwiązań, które przyczynią się do stabilizacji zatrudnienia na podstawie umów terminowych. Przygotowany w tym zakresie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt uważamy za wyważony. Jednocześnie z satysfakcją przyjmujemy to, że nie zawiera on krytykowanej przez nas propozycji dotyczącej obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umów na czas określony oraz ich konsultowania ze związkami zawodowymi - przyznają przedstawiciele Pracodawców RP.

Czytaj też: NBP: Umów śmieciowych w Polsce wcale nie jest tak dużo

Według nich w projekcie zabrakło jednak propozycji - popieranej wcześniej zarówno przez organizacje pracodawców, jak i przez związki zawodowe - dotyczącej wydłużenia do 6 miesięcy maksymalnego czasu trwania umowy na okres próbny.

- Takie rozwiązanie miałoby na celu lepsze sprawdzenie pracownika, co jest szczególnie uzasadnione przy stanowiskach specjalistycznych - uważają.

Mają też zastrzeżenia do wyeliminowania z Kodeksu pracy umów na zastępstwo oraz umów na czas wykonania określonej pracy.

- Naszym zdaniem należy zachować dotychczasowe zasady dotyczące funkcjonowania umów na zastępstwo, a w odniesieniu do umów na czas wykonania określonej pracy wprowadzić możliwość ich rozwiązywania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem - wyjaśnili Pracodawcy RP.

Jak dodali, wątpliwości dotyczą też przepisów przejściowych - jak twierdzą, istnieje ryzyko wcześniejszego wypowiadania umów przez pracodawców jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji.

Czytaj też: Pracodawcy RP: mniej kodeksu pracy, więcej układów zbiorowych

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.