Pracodawcy RP ocenili plany rządu na 2014 r.

Eksperci Pracodawców RP pozytywnie ocenili większość tegorocznych planów rządu, m.in. dot. walki z bezrobociem, czy zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wskazali jednak, że oskładkowanie tzw. umów śmieciowych może zwiększyć bezrobocie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy RP ocenili plany rządu na 2014 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 sty 2014 17:27


"Prezes Rady Ministrów podkreślił, że priorytetem rządu będzie walka z bezrobociem. Zdaniem Pracodawców RP jest to cel jak najbardziej słuszny, jednak zaproponowane przez rząd działania mogą przynieść wręcz odwrotny skutek" - stwierdzono w poniedziałkowym komunikacie.

W piątek premier Donald Tusk zapowiedział m.in., że br. ma być końcem ery umów śmieciowych. "Może być to dość ryzykowne posunięcie. Plany rządu mogą bowiem doprowadzić do wzrostu bezrobocia - w szczególności wśród osób młodych - oraz wzrostu pozapłacowych kosztów pracy, a w konsekwencji do obniżenia wynagrodzeń netto" - alarmują Pracodawcy RP.

Zdaniem Pracodawców RP wszelkie zmiany dotyczące umów zleceń czy umów o dzieło powinny być dobrze przemyślane i poparte dogłębną analizą. "Nie mogą mieć wyłącznie celu fiskalnego. Tymczasem minister finansów już wyliczył, że zyski dla budżetu państwa z tytułu oskładkowania tych form zatrudnienia wyniosą 650 mln zł" - wskazano w komunikacie.

Organizacja podkreśliła, że duże oczekiwania wiąże z kompleksową nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. "Jej wejście w życie może złagodzić skutki bezrobocia poprzez m.in. doprowadzenie do aktywizacji większej liczby osób bezrobotnych, zwiększenie mobilności zawodowej w granicach kraju, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości oraz stworzenie lepszej oferty podnoszenia kompetencji wśród pracowników oraz osób poszukujących pracy" - wskazano w komunikacie.

Dodano, że pozytywnie należy ocenić zapowiedź wprowadzenia Karty Dużych Rodzin. "Należy podkreślić, że będzie to działanie jedynie wspierające, a nie kreujące politykę prorodzinną, która w Polsce nadal jest w powijakach. Najważniejsze w tym zakresie muszą być działania na rzecz zatrudnienia osób młodych, bo jeżeli nie będzie pracy - a więc i źródła utrzymania dla rodziny - wówczas żadne inne zachęty nie spowodują wzrostu poziomu dzietności" - zaznaczyli Pracodawcy RP.

Pozytywnie oceniono też zaproponowane przez premiera zmiany w ochronie zdrowia. Zaznaczono jednak, że obecnie trudno powiedzieć, czy będą one wystarczające. "Na pewno jednak są spóźnione. Ten sektor potrzebuje bowiem kompleksowych, a nie jedynie wyrywkowych, rozwiązań" - stwierdzono.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.