PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pracodawcy RP: nowe prawo zamówień publicznych oczekiwane przez wykonawców i zamawiających

Nowe prawo zamówień publicznych to niezwykle oczekiwany akt prawny zarówno przez wykonawców, jak i zamawiających - powiedział dr Jakub Pawelec, ekspert Pracodawców RP. Dodał, że ważne, aby przetargi odbywały się na transparentnych zasadach i były konkurencyjne.

  • Autor: PAP/AKC
  • 7 lip 2019 10:17
Pracodawcy RP: nowe prawo zamówień publicznych oczekiwane przez wykonawców i zamawiających
Nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu liczby firm, w tym MŚP, startujących w przetargach (fot. pixabay)
REKLAMA

Projekt nowego Prawa zamówień publicznych (PZP), przygotowany w Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, zaakceptował w czerwcu Stały Komitet Rady Ministrów. Resort liczy, że projekt PZP już we wtorek trafi pod obrady rządu.

oraz do tego, by pieniądze w systemie zamówień publicznych wydawane były w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreślił Pawelec, nowa regulacja była poddana "bezprecedensowym konsultacjom w ramach profesjonalnego procesu prowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych".

- Dzięki temu udało się wypracować wiele rozwiązań otwierających zamówienia publiczne na szerszy udział wykonawców, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), jak również podkreślenie partnerskiego postrzegania procesu udzielania i realizacji zamówienia publicznego - wskazał.

Czytaj też: MEN zmienia rozporządzenie o dyplomach zawodowych

Ekspert przypomniał, że znaczna część PKB realizowana jest właśnie za pośrednictwem zamówień publicznych. - Z tego powodu krytycznie ważne jest, aby publiczne zlecenia przebiegały w sposób transparentny, a przede wszystkim możliwie konkurencyjny - w ostateczności przekłada się to na kieszeń każdego z nas, a przede wszystkim na jakość i innowacyjność dostarczonych rozwiązań - ocenił.

Dlatego, jak powiedział, za "niezwykle istotne należy postrzegać zakaz kreowania warunków umów w sposób nieproporcjonalny dla jej stron, uelastycznienie zasady waloryzacji wynagrodzenia czy rozszerzenie dostępu do środków ochrony prawnej".

Czytaj też: Pracodawcy i eksperci pozytywnie o projekcie nowego Prawa zamówień publicznych

Zastrzegł jednak, że nawet najlepsze prawo nie spełni pokładanych nadziei, jeżeli będzie stosowane w niewłaściwy lub zbyt zachowawczy sposób. - W tym kontekście niezwykle istotne będzie upowszechnienie tak zwanych dobrych praktyk oraz wzorców dokumentów przetargowych, na podstawie których zamawiający będą mogli wprowadzać nowe rozwiązania do swojej praktyki" - wyjaśnił.

Według niego ważne jest też, aby obie strony zamówień publicznych wymieniały się swoimi doświadczeniami. - Strona przedsiębiorców jest niewątpliwie gotowa i otwarta na szeroką współpracę w procesie wdrażania nowych przepisów - podsumował. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy RP: nowe prawo zamówień publicznych oczekiwane przez wykonawców i zamawiających

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA