Pracodawcy RP: Aparat skarbowy jest coraz bardziej agresywny wobec firm

Awans Polski w rankingu "Doing Business 2015" wprawdzie wpłynie pozytywnie na nasz wizerunek za granicą, ale wynika on bardziej ze zmiany metodologii badań niż ze znacznych ułatwień w prowadzeniu biznesu - uważają Pracodawcy RP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy RP: Aparat skarbowy jest coraz bardziej agresywny wobec firm

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 paź 2014 17:42


Bank Światowy opublikował w środę ranking 189 krajów dotyczący łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport "Doing Business" na 2015 rok. Polska zajęła 32. miejsce. Rok wcześniej uplasowała się na 45. miejscu, ale po korekcie danych i zmianie metodologii przez Bank Światowy uplasowała się ostatecznie - jak podał bank - na miejscu 30. To de facto oznacza, że w porównaniu ze skorygowanym raportem zeszłorocznym w tym roku spadła o dwa miejsca.

Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP, Arkadiusz Pączka podkreślił, że wskazane przez autorów rankingu zmiany - czyli szybsze uzyskanie przyłącza energetycznego, przyspieszenie rejestracji nieruchomości oraz usprawnienia portowe - są korzystne, ale trudno je uznać za przełomowe. 

Czytaj też: Ewa Kopacz: w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu

- Świadczy o tym choćby subranking dotyczący łatwości rozpoczynania działalności gospodarczej, w którym zanotowaliśmy spadek o pięć pozycji i zajmujemy dopiero 85. miejsce"- zaznaczył.

Dyrektor Pączka zwrócił uwagę, że Polska źle wypada w rankingu uzyskiwania pozwoleń na budowę. - Polska jest tu dopiero na 137. miejscu. Liczba procedur i czas wymagany na załatwienie niezbędnych zezwoleń mogą wybić przedsiębiorcy z głowy zamiar rozbudowy zakładu, a zagranicznego inwestora - zniechęcić do ulokowania kapitału w naszym kraju - podkreślił.

Zauważył, że komisja kodyfikacyjna działająca przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju od dłuższego czasu opracowuje projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. - Jest jednak mało prawdopodobne, że tak kompleksowy projekt uda się przeprowadzić przez całą ścieżkę legislacyjną do końca kadencji parlamentu - ocenił.

Czytaj też: Monika Smulewicz: Polskie firmy płacą pracownikom zbyt mało

Tymczasem - jego zdaniem - potrzeba uproszczenia procedur, likwidacji barier w procesie inwestycyjnym i znaczącego przyspieszenia działań administracji w tym obszarze jest pilna. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.