Pracodawcy proponują specjalny system wsparcia dla start-upów

Start-upowcy, tak jak i pozostali przedsiębiorcy, powinni uzyskać prawo do korzystania z ulg inwestycyjnych. Zobaczcie, co proponują pracodawcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy proponują specjalny system wsparcia dla start-upów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 lut 2016 17:52


Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan start-upy ze względu na swoją specyfikę, jako firmy dopiero rozpoczynające działalność oraz generujące głównie koszty (z ograniczonymi przychodami lub całkowicie ich pozbawionymi w pierwszym okresie działalności), powinny uzyskać specjalne preferencje.

Czytaj też: Start-up Social Wolves na liście Forbes 30 Under 30. Jako jedyny z Polski

Konfederacja Lewiatan proponuje w "Białej Księdze Inwestycji", aby istniała możliwość uzyskania ekwiwalentu przysługującej ulgi w formie refundacji. Start-upy prowadzące działalność B+R są zwykle w pierwszych latach aktywności centrami kosztów i rozwiązanie refundacyjne zapewni im płynność finansową.

Dodatkowo start-upy powinny mieć zagwarantowane dodatkowe wakacje podatkowe w branżach związanych z inteligentną specjalizacją. Istnieje też potrzeba preferencyjnego opodatkowania zysków osiąganych przez podmioty inwestujące w start-upy. Umożliwi to inwestorom łatwiejsze podejmowanie decyzji o zaangażowaniu w różne projekty, nawet w przypadku firm, które zakładają w biznesplanach zyski odsunięte w czasie o co najmniej 3-5 lat.

Czytaj też: Kolisz, AIP: Polacy muszą zmienić mentalność. Nie są przygotowani do zarabiania wielkich pieniędzy

Ponadto, ulga podatkowa na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych dla wszystkich przedsiębiorstw powinna być rozliczana w ciągu 5 lat (jak straty z działalności gospodarczej) tak, aby mogły z niej skorzystać firmy, gdy nakłady na badania i rozwój nie generują jeszcze przychodów, a jedynie koszty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.