×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy osób niepełnosprawnych chcą zmian w regulacjach na czas pandemii

 • Aneta Kaczmarek
  AKC
 • 27 mar 2020 11:40

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych dotarła do najnowszej wersji projektu ustawy zmieniającej m.in. przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w związku z przeciwdziałaniem skutków kryzysu związanego z COVID-19. To część tzw. tarczy antykryzysowej. Uwagi dotyczące proponowanych zmian trafiły do minister rozwoju i minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pracodawcy osób niepełnosprawnych chcą zmian w regulacjach na czas pandemii
Proponowane przez POPON zmiany trafiły do właściwych ministerstw pracujących nad ustawą rehabilitacyjną (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Wprowadzenie mechanizmu dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych  jest oczekiwanym rozwiązaniem służącym zapewnieniu możliwości korzystania z tego instrumentu przez wszystkich pracodawców w obecnej sytuacji gospodarczej.
 • Niezbędna jest modyfikacja niektórych zapisów ustawy o rehabilitacji - uważa POPON.
 • Pojawił się też postulat odstąpienia od tworzenia nowego mechanizmu wydatkowania środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych albo Zakładowego Funduszu Aktywności i zastąpienia go odpowiednią modyfikacją stosownych przepisów wykonawczych do ustawy.

W ustawie o rehabilitacji zostaną wprowadzone rozwiązania przedłużające ważność wydanych orzeczeń o niepełnosprawności i jej stopniu, które utraciły ważność 90 dni przed ogłoszeniem stanów zagrożenia epidemicznego lub epidemii, a osoba niepełnosprawna złożyła wniosek o wydanie kolejnego lub utraciły ważność w okresie stanów zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Orzeczenia nadal ważne

Orzeczenia takie zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii i nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Projekt zakłada również zmianę wysokości dofinansowań do wynagrodzeń w odniesieniu do pracowników legitymujących się stopniem znacznym - do kwoty 1950 zł (z 1800 zł); umiarkowanym - do kwoty 1200 zł (z 1125 zł).

Zmianie ulegnie również wysokość kwoty zwiększającej dofinansowanie w przypadku osób niepełnosprawnych którym orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych i posiadają orzeczenie o stopniu znacznym - do kwoty 1200 zł (z 600 zł); umiarkowanym - do kwoty 900 zł (z 600 zł).

Czytaj też: 600 mln zł na wsparcie niepełnosprawnych i ich pracodawców

Dodatkowo do ustawy wprowadza się mechanizm umożliwiający korzystanie z dofinansowań przez pracodawców nie spełniających warunków unijnego rozporządzenia GBER związanych z sytuacją ekonomiczną.

Praca pod ochroną

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pracodawcy osób niepełnosprawnych chcą zmian w regulacjach na czas pandemii
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Coś podobnego? 2020-03-28 11:19:14

  Ale to jest niemożliwe. Pracodawca, by dostać dofinansowanie do pracy OzN musi co m-c wykazać, że je przelał na konto. Coś jest nie tak. Kieruję do lektury UoR i KP, jeśli ktoś z pracowników nie ma takiej wiedzy.

 • MiniMax 2020-03-28 10:09:23

  Już w to wierzymy... 6 lat bez wypłat. I co? Powietrzem żyjecie?

 • zbyszko 2020-03-27 22:39:27

  Może ktoś się zastanowi, że jest nie tylko koronawirus, ale w takiej firmie jak Milmex Systemy Komputerowe w Sosnowcu od ponad 6 lat nie dostajemy w ogóle wypłaty i nie mamy za co życ.!!!? Tutaj pracuje ponad sto niepełnosprawnych osób!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA