-
- •30 maj 2017 13:52
687 pracodawców nielegalnie zatrudniało cudzoziemców - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. 39 proc. ujawnionych przypadków dotyczy sektora usług administrowania i działalności wspierającej, w tym w agencji pracy tymczasowej.

• Państwowa Inspekcja Pracy podała, że 687, czyli 16 proc. skontrolowanych przedsiębiorstw, powierzała cudzoziemcom pracę nielegalnie.
• Najwięcej przypadków nielegalnej pracy odnotowano w sektorze usług administrowania i działalności wspierającej (w tym w agencjach pracy tymczasowej).
• Inspektorzy pracy przeprowadzili również kontrole dotyczące wypłacania minimalnej stawki godzinowej dla umów cywilnoprawnych. Pojawiło się sporo nieprawidłowości.
Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, rok 2016 r. był rekordowy pod względem liczby wydanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Udzielono ich ponad 127 tys. - to niemal dwa razy więcej (wzrost o 94 proc.) niż w 2015 r. Najwięcej, bo 83 proc. zezwoleń dotyczyło obywateli Ukrainy.
Wzrosła również liczba rejestrowanych w powiatowych urzędach pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Jak podaje PIP, w w 2016 r. zarejestrowano 1 mln 314 tys. oświadczeń (wzrost o 68 proc. w stosunku do 2015 r.).
Nielegalne zatrudnienie
W ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców w 4257 firmach. Skontrolowano pracę 30 tys. obcokrajowców, z czego 84 proc. stanowili Ukraińcy. Nieprawidłowości wskazano w 687 spółkach, czyli w ok. 16 proc. skontrolowanych firm.
Najwięcej przypadków nielegalnej pracy odnotowano w sektorze usług administrowania i działalności wspierającej (w tym w agencjach pracy tymczasowej) – 39 proc. ujawnionych przypadków. Kolejną branżą, w której pracodawcy nielegalnie zatrudniają cudzoziemców jest budownictwo – 29 proc. W obszarze handel i naprawy 11 proc. firm oferuje nielegalną pracę.
Zasady bezpieczeństwa
- W minionym roku ujawniono również nieprzestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wobec ponad 3,3 tys. cudzoziemców (w 35 proc. kontrolowanych podmiotów) – wskazuje Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia GIP.

KOMENTARZE (1)