Pracodawcy nie chcą zatrudniać na umowie o pracę. Wolą umowy śmieciowe i okresowe

Ponad 28% (tj. 3,7 mln) pracowników najemnych było w 2014 r. zatrudnionych na podstawie umów o pracę na czas określony lub ewentualnie na podstawie innych typów umów, niebędących bezterminową umową o pracę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy nie chcą zatrudniać na umowie o pracę. Wolą umowy śmieciowe i okresowe

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

13 sie 2015 13:34


Pod tym względem Polska jest niechlubnym rekordzistą w Unii Europejskiej, w której średnio jedynie 14% pracowników nie posiada stabilnego zatrudnienia. Według danych wspólnotowych Polska wyprzedziła pod tym względem nawet Hiszpanię, która przez wiele lat była liderem w tym rankingu.

Ten stan rzeczy powoduje, że Komisja Europejska w corocznych rekomendacjach systematycznie napomina Polskę, by ograniczała liczbę umów terminowych. Mimo przesyłanych monitów, od kilku lat odsetek tego rodzaju umów stale rośnie.

Umowa śmieciowa zamiast etatu

Sposobem unikania przez pracodawców stałego zatrudnienia jest częste zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi (tj. umową zlecenia lub o dzieło). Na taką tendencję wskazuje rodzima Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), która w sprawozdaniu z przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli alarmuje, że pracodawcy nagminnie zawierają umowy cywilnoprawne w miejsce umów o prace.

Inspektorzy pracy skontrolowali w ubiegłym roku pod tym kątem 10 tyś. firm oraz 52,3 tyś. umów cywilnoprawnych, z których aż 15% było zawartych w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy.

Umów cywilnoprawnych coraz więcej

W porównaniu do 2013 r. liczba firm, w których PIP stwierdziła zastępowanie umowy o pracę zatrudnieniem cywilnoprawnym wzrosła aż o 11%. Wyniki przeprowadzonych kontroli wskazują, że co piąte zlecenie powinno być umową o pracę, zaś nieprawidłowości w tym zakresie dotyczyły 11,5 tyś. osób, co oznacza wzrost o 21% w stosunku do 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Witold 2015-08-14 14:56:40

Pracodawcy nie dlatego nie chcą zatrudniac na podstawie umowy na czas nieokreślony, że sś krwiopijcami, ale dlatego, że warunki prawne i ekonomiczne ich do tego zmuszają, Mamy kodeks pracy z okresu wczesnego Gierka i dziwimy się, że jedynie pracodawcy walczą z socjalizmem w prawie pracy.