PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy muszą być gotowi na e-zwolnienie lekarskie

  • Autor: GP
  • 14 cze 2017 11:36

Od lata 2018 roku zwolnienia lekarskie (ZLA) będą miały tylko formę elektroniczną. Wobec faktu, że tylko 3 proc. firm je obecnie stosuje, czeka nas rewolucja.

Pracodawcy muszą być gotowi na e-zwolnienie lekarskie
Nowelizacja wymusi na przedsiębiorcach poniesienie kosztów dostosowania użytkowanego oprogramowania. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Każda firma będzie musiała się wdrożyć w nowy system obsługujący zwolnienia, a kluczem w jego działaniu będzie platforma internetowa PUE ZUS.

• - Specjaliści ds. kadr i płac przychylnie patrzą na tę zmianę - podsumowuje w komentarzu Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W dalszej perspektywie, mimo konieczności przystosowania systemów firm do nowego rozwiązania, każdy ma skorzystać na nowym, elektronicznym zwolnieniu.

 

Co prawda do wymienionej daty jest jeszcze trochę czasu, ale po 1 lipca 2018 roku nie będzie już odwrotu. Tego dnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i urlopu macierzyńskiego. Zmiana tego prawa ma w sobie także ostateczne wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich.

To rozwiązanie weszło do polskiego systemu przed rokiem i nadal nie jest powszechnie stosowane. Jak dowodzą dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), tylko 3 proc. wystawianych druków ZLA ma postać elektroniczną. Oznacza to, że rzeczywisty test systemu elektronicznego zwolnienia w przypadku choroby wciąż jest jeszcze przed nami, podobnie jak masowe przystosowanie do tej zmiany przez przedsiębiorców.

Przygotowanie firmy to dwa kroki

Przygotowanie pracodawcy do obierania i procedowania e-zwolnień lekarskich zasadniczo zamyka się w dwóch krokach.

Pierwszym jest założenia konta na portalu PUE ZUS. W tej administracyjnej usłudze elektroniczne zwolnienia lekarskie będą dostarczane do pracodawcy. Zwolnienie zostanie za pośrednictwem tej platformy dostarczone również do ZUS.

Co istotne profil na platformie PUE ZUS może być założony tylko dla osoby fizycznej. Wymaga to oddelegowania przynajmniej jednego z pracowników zajmujących się zwolnieniami do administrowania tym kontem dla firmy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy muszą być gotowi na e-zwolnienie lekarskie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA