PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy i związkowcy apelują o lustrację członków RDS

  • Justyna Koc
    jk
  • 6 wrz 2019 14:40

Piotr Duda, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego i przewodniczący NSZZ „Solidarność" oraz Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, złożyli na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, a także Doroty Gardias, przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, pisma odnoszące się do obowiązkowej lustracji członków Rady Dialogu Społecznego.

Pracodawcy i związkowcy apelują o lustrację członków RDS
Rada Dialogu Społecznego została powołana w 2015 roku i zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. (fot. rds.gov.pl)
REKLAMA

Piotr Duda i Cezary Kaźmierczak zaapelowali w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy, który jest nieformalnym patronem dialogu społecznego w Polsce, o wydanie opinii w przedmiocie wykładni przepisów ustawy lustracyjnej w odniesieniu do członków Rady Dialogu Społecznego.

- Ustawa lustracyjna nakłada na osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 roku i powoływane lub mianowane na jakiekolwiek stanowiska przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych - mówi Cezary Kaźmierczak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Rada Dialogu Społecznego ma dialog tylko w nazwie? Związkowcy pokazują liczby

- Zgodnie z ustawą o RDS, członków Rady powołuje właśnie prezydent. W naszym przekonaniu, a także zgodnie z załączoną do pisma opinią prawną, nie ma najmniejszych wątpliwości, że członkowie Rady powinni, w myśl już obowiązujących przepisów, składać oświadczenia lustracyjne. Ufamy, że prezydent podzieli naszą opinię w tym zakresie - dodaje.

Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP (fot. ZPP)
Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP (fot. ZPP)

Pismo do przewodniczącej RDS Doroty Gardias zawiera z kolei wniosek o uwzględnienie w porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady dyskusji i głosowania nad projektem uchwały zobowiązującej członków Rady do złożenia oświadczeń lustracyjnych.

- Dopóki nie mamy jednoznacznej interpretacji prezydenta wskazującej na obowiązek składania przez członków RDS oświadczeń lustracyjnych, musimy w inny sposób zadbać o to, by - z uwagi na jej powagę i autorytet - Rada była wolna od podejrzeń i pomówień dotyczących przeszłości jej członków - podkreśla Cezary Kaźmierczak.

- Dlatego przygotowaliśmy projekt uchwały, zobowiązujący wszystkich członków Rady urodzonych przed 1 sierpnia 1972 roku, również przyszłych, do składania oświadczeń lustracyjnych - dodaje.

Rada Dialogu Społecznego

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy i związkowcy apelują o lustrację członków RDS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA