- jk
- •Opublikowano: 8 wrz 2022 15:13
Zgodnie z obowiązującą nadal ustawą covidową pracodawca ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop z pominięciem planu urlopów i bez konieczności uzyskania zgody pracownika.

Od 16 maja 2022 roku w Polsce nie obowiązuje już stan epidemii, a jedynie stan zagrożenia epidemicznego. Nie oznacza to jednak, że przepisy covidowe przestają obowiązywać. Zdecydowana większość rozwiązań przewidzianych w ustawie covidowej obowiązuje nadal.
Dlaczego? Wszystkie przepisy dotyczące wykonywania pracy odnoszą się do dwóch stanów, czyli stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Dopiero po odwołaniu obydwu z nich przestaną obowiązywać. Tym samym dla pracodawców przejście ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego nic nie zmienia. Mają te same uprawnienia i mogą korzystać z tych samych rozwiązań prawnych, z jakich korzystali w ciągu ostatnich dwóch lat.
Czytaj też: Chorzy na COVID-19 nie mogą już pracować z domu, bo złamią prawo. Nieoczekiwany problem
Jeden z obowiązujących przepisów dotyczy zaległego urlopu. Zgodnie z przepisami covidowymi pracownik nadal będzie zobowiązany do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie wskazanym przez pracodawcę z pominięciem planu urlopów i bez konieczności uzyskania zgody pracownika. Wymiar takiego urlopu wynosi do 30 dni.
Warto też przypomnieć, że prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2018 ulegnie przedawnieniu 30 września 2022 roku.



KOMENTARZE (61)