PARTNERZY PORTALU

Pracodawca wyśle do twojego domu policję. Całkowicie legalnie

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad regulacjami, które dadzą możliwość wezwania przez pracodawcę policji do naszego domu. Spełnione muszą być jednak dwa warunki. Pierwszy: home office będzie ustalony z przełożonym. Drugi: będzie istniało uzasadnione podejrzenie, że pracownik na pracy zdalnej jest pijany.

Pracodawca wyśle do twojego domu policję. Całkowicie legalnie
- Chcielibyśmy, żeby praca zdalna była możliwa, ale nie obowiązkowa - deklaruje wiceminister Michałek (fot. Shutterstock)
REKLAMA

- Czekamy w tej chwili na opinię wszystkich interesariuszy: związków zawodowych, stowarzyszeń pracodawców. Za chwilę mija termin przysyłania do nas opinii. Będziemy je brać pod uwagę. Rozmawiamy w ramach Rady Dialogu Społecznego na ten temat – jestem bardzo zadowolona, bo wszyscy zainteresowani mówią, że uregulowanie tej sprawy jest bardzo potrzebne - mówi w „Rządowej ławie” Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Pracodawcy chcą jednak, by zapis był bardziej precyzyjny i umożliwiał pomiar stężenia alkoholu w organizmie pracownika, a nie tylko jego obecność w wydychanym powietrzu.

- To, czym będzie badane to stężenie, jakie to będą urządzenia – to jest wszystko jeszcze przed nami do ustalenia. Chcielibyśmy, żeby były one certyfikowane - dodaje wiceminister odpowiedzialna za pracę.

Zgodnie z planowaną nowelizacją, pracodawca, który podejrzewa, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu w godzinach pracy zdalnej, uzyska możliwość samodzielnego skontrolowania stanu swojego pracownika. Kontrole będą mogły być przeprowadzane także wyrywkowo, aby nie tylko reagować na nietrzeźwość pracownika, ale również dla bezpieczeństwa przeprowadzać rutynowe kontrole podwładnych.

Zobacz całą rozmowę o aktualnym stanie prac nad nowelizacją Kodeksu prawa pracy z Iwoną Michałek z MRPiT:

A co w sytuacji, gdy pracownik nie zgodzi się na dobrowolne skontrolowanie go w domu?

- Zakładamy, że w takich sytuacjach będzie można wykorzystać policję. Pracodawca musi mieć jakąś możliwość sprawdzenia, ale tylko jeżeli jest uzasadnione podejrzenie. Chodzi o to, żeby w tej ustawie zabezpieczyć zarówno pracodawcę, jak i pracownika. Żeby te przepisy nie były wykorzystywane przeciwko pracownikowi - odpowiada Iwona Michałek.

Praca zdalna jak po grudzie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Pracodawca wyśle do twojego domu policję. Całkowicie legalnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tata 2021-07-13 12:25:39

  Przecież określenie "praca zdalna" nie definiuje, gdzie ta praca się odbywa. Może być wszędzie, byle się odbyła. Inna sprawa, to interpretacja: czy praca zdalna się odbyła, ale to kwestia oceny pracodawcy.

 • Wolnoć Tomu w swoim domku! 2021-07-11 18:40:58

  Czy pracownicy, którzy będą przeciwni wtargnięciom policji do ich domów będą mieli możliwość nie podejmowania pracy zdalnej (poza biurem firmowym) i/lub zrezygnowania z takiej formy pracy? W tych przypadkach pracodawca miałby obowiązek zapewnienia pracownikom pracy w pomieszczeniach firmy i na firmowym sprzęcie!

 • Anton 2021-07-09 11:34:34

  Podejrzenie...wy (...) co chwilę coś podejrzewacie, myśliciele za dyche

 • * 2021-07-09 10:06:49

  Cudownie, Jak źle powiesz o rządzących to bezapelacyjnie do pudła, jak recydywa to dożywocie lub kara śmierci.

 • panstwo policyjne 2021-07-09 09:38:04

  byłem pijany kawą, to się liczy? dostałem fajny ekspres ciśnieniowy, szkoda było nie używać jak się tyle siedziało w domu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA