PARTNERZY PORTALU

Pracodawca wybierze termin urlopu. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia

 • jk
 • 1 gru 2022 12:22

Ustawa covidowa nadal obowiązuje. Zgodnie z jej zapisami pracodawca ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop z pominięciem planu urlopów i bez konieczności uzyskania zgody pracownika.

Pracodawca wybierze termin urlopu. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia
Prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2018 uległo przedawnieniu 30 września 2022 roku (Fot. Julian Bock/Unsplash)
REKLAMA

W poniedziałek 28 listopada premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie wyklucza zniesienia od stycznia stanu zagrożenia epidemicznego.

- Potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić - podkreślił.

Póki co od 16 maja 2022 r. roku mamy wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego - rozporządzenie ministra zdrowia zniosło wówczas obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii. Nie oznacza to jednak, że przepisy covidowe przestały obowiązywać. Zdecydowana większość rozwiązań przewidzianych w ustawie covidowej obowiązuje nadal.

Dlaczego? Wszystkie przepisy dotyczące wykonywania pracy odnoszą się do dwóch stanów, czyli stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Dopiero po odwołaniu obydwu z nich przestaną obowiązywać. Tym samym dla pracodawców przejście ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego nic nie zmienia. Mają te same uprawnienia i mogą korzystać z tych samych rozwiązań prawnych, z jakich korzystali w ciągu ostatnich dwóch lat.

Czytaj też: Może ci przepaść 21 dni dodatkowego urlopu. Złóż wniosek, zanim będzie za późno

Jeden z obowiązujących przepisów dotyczy zaległego urlopu. Zgodnie z przepisami covidowymi pracownik nadal będzie zobowiązany do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie wskazanym przez pracodawcę z pominięciem planu urlopów i bez konieczności uzyskania zgody pracownika. Wymiar takiego urlopu wynosi do 30 dni.

Warto też przypomnieć, że prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2018 uległo przedawnieniu 30 września 2022 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Pracodawca wybierze termin urlopu. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Xxx 2022-12-07 21:54:06

  Co z tymi co maj ustalone np. przez sąd kontakty z dziećmi w wakacje i ferie np po 1 tyg. Pamiętając o tym że druga strona może wnieść o przymusowe kontakty w momencie ich nie spełniania, takie przymusowe kontakty sądy też dają a kara za niespełniony kontakt z dzieckiem to nawet 1000zl za każdy kontakt.

 • Nina 2022-12-07 18:03:37

  Przepis dot. urlopu zaległego tj. konieczności wykorzystania urlopu zaległego w terminie wskazanym przez pracodawcę bez konieczności uzyskania zgody pracownika na taki urlop jest ujęty w ustawie kodeks pracy, więc to co jest ujęte w rozporządzeniu covid jest kalką tegoż przepisu - żadna nowość. Urlop zaległy według kp powinien być udzielony do dnia 30 września roku w którym uzyskuje status urlopu zaległego, a nie jak błędnie często podaję się wykorzystany.

 • Magda 2022-12-06 15:03:09

  No i? L4 istnieje

 • Ups 2022-12-05 21:00:34

  A Anna zatrudni i przyuczy innego specjalistę co potrwa trochę no chyba że ten nowy pracownik jednak stwierdzi jak wielu młodych ludzi że to nie dla niego i potrfa to jeszcze dłużej i przyniesie straty firmie a może i puści z torbami ją

 • Siedlczanin1 2022-12-03 12:06:20

  Ok od teraz chorobowe pamiętajcie na bolące plecy zawsze tydzień z poniedziałkiem włącznie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA