Pracodawcy powinni mieć możliwość sprawowania rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy, gdyż odpowiadają za stan bezpieczeństwa i higieny pracy (...) dlatego powinni móc weryfikować status zdrowotny pracowników oraz osób związanych stosunkiem cywilnoprawnym - apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Alarmuje, że pomysł umożliwiający pracodawcom występowanie do sądu przeciwko niezaszczepionym pracownikom jest wyjątkowo szkodliwy.
-
- •26 sty 2022 16:32

W środę na posiedzeniu Sejmu zaplanowano dyskusję na temat ustawy dającej pracodawcom prawo do weryfikacji szczepień. Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich pracodawcy powinni mieć uprawnienia dające im taką możliwość. Tylko w ten sposób zyskają możliwość pełnego zadbania o bezpieczeństwo swoich pracowników. Jednak w trakcie wieczornych dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami miał pojawić się pomysł, by dać pracodawcom możliwość pozwania do sądu pracownika, który się nie zaszczepi i przez to doprowadzi do zakażeń w firmie.
- Żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem w miejscu pracy, pracodawcy powinni móc weryfikować status zdrowotny pracowników oraz osób związanych stosunkiem cywilnoprawnym. Natomiast nie do przyjęcia jest propozycja, aby pracodawcy musieli występować z roszczeniami do sądu przeciwko tym pracownikom, którzy są niezaszczepieni i spowodowali wzrost zachorowalności w zakładzie pracy – wśród współpracowników i osób trzecich - uważa prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert prawa pracy z FPP.
Podkreśla, że taki kierunek rozwiązań przeczy fundamentalnym zasadom, na których opiera się prawo pracy. Zastanawia się, czy taki pomysł ma na celu przerzucać całkowitą odpowiedzialność na pracownika.
- Absolutnie nie można się z tym zgodzić. Pracodawca jest podmiotem nadrzędnym w relacji z pracownikiem – ma chronić jego życie i zdrowie, korzystając z odpowiednich, adekwatnych do różnych sytuacji (w tym pandemii) instrumentów. Występowanie z pozwami przeciwko pracownikom nie jest społecznie oczekiwanym kierunkiem rozwiązania problemu. To droga do eskalacji konfliktów w stosunkach pracy. Należy szukać skutecznych i dobrych dla obu stron zatrudnienia rozwiązań. Zadaniem państwa jest wspierać pracodawców i pracowników w tym, aby miejsca pracy były bezpieczne – a nie przerzucanie na jedną albo drugą stronę odpowiedzialności za sytuację, jaka nastąpiła w kraju i wpływa między innymi na sferę pracy - podkreśla.
Zdaniem FPP na liście rozwiązań, które należy popierać, jest m.in. powszechne nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, paszport covidowy, wprowadzenie ułatwień organizacyjnych w miejscu pracy (praca zdalna, kierowanie do innej pracy, na urlop, niedopuszczenie do pracy). Ułatwienie funkcjonowania tym pracodawcom, którzy będą mieć w swoich szeregach wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby posiadające negatywny wynik testu (np. niepodleganie ograniczeniom wprowadzanym w związku ze stanem epidemii).


KOMENTARZE (3)