PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pracodawca pozwie niezaszczepionego pracownika. "Wyjątkowo szkodliwy pomysł"

Pracodawcy powinni mieć możliwość sprawowania rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy, gdyż odpowiadają za stan bezpieczeństwa i higieny pracy (...) dlatego powinni móc weryfikować status zdrowotny pracowników oraz osób związanych stosunkiem cywilnoprawnym - apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Alarmuje, że pomysł umożliwiający pracodawcom występowanie do sądu przeciwko niezaszczepionym pracownikom jest wyjątkowo szkodliwy.

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 26 sty 2022 16:32
Pracodawca pozwie niezaszczepionego pracownika. "Wyjątkowo szkodliwy pomysł"
Pomysł umożliwiający pracodawcom występowanie do sądu przeciwko niezaszczepionym pracownikom jest wyjątkowo szkodliwy (fot. unsplash.com/Maxime)
REKLAMA

W środę na posiedzeniu Sejmu zaplanowano dyskusję na temat ustawy dającej pracodawcom prawo do weryfikacji szczepień. Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich pracodawcy powinni mieć uprawnienia dające im taką możliwość. Tylko w ten sposób zyskają możliwość pełnego zadbania o bezpieczeństwo swoich pracowników. Jednak w trakcie wieczornych dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami miał pojawić się pomysł, by dać pracodawcom możliwość pozwania do sądu pracownika, który się nie zaszczepi i przez to doprowadzi do zakażeń w firmie.

- Żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem w miejscu pracy, pracodawcy powinni móc weryfikować status zdrowotny pracowników oraz osób związanych stosunkiem cywilnoprawnym. Natomiast nie do przyjęcia jest propozycja, aby pracodawcy musieli występować z roszczeniami do sądu przeciwko tym pracownikom, którzy są niezaszczepieni i spowodowali wzrost zachorowalności w zakładzie pracy – wśród współpracowników i osób trzecich - uważa prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert prawa pracy z FPP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreśla, że taki kierunek rozwiązań przeczy fundamentalnym zasadom, na których opiera się prawo pracy. Zastanawia się, czy taki pomysł ma na celu przerzucać całkowitą odpowiedzialność na pracownika.

- Absolutnie nie można się z tym zgodzić. Pracodawca jest podmiotem nadrzędnym w relacji z pracownikiem – ma chronić jego życie i zdrowie, korzystając z odpowiednich, adekwatnych do różnych sytuacji (w tym pandemii) instrumentów. Występowanie z pozwami przeciwko pracownikom nie jest społecznie oczekiwanym kierunkiem rozwiązania problemu. To droga do eskalacji konfliktów w stosunkach pracy. Należy szukać skutecznych i dobrych dla obu stron zatrudnienia rozwiązań. Zadaniem państwa jest wspierać pracodawców i pracowników w tym, aby miejsca pracy były bezpieczne – a nie przerzucanie na jedną albo drugą stronę odpowiedzialności za sytuację, jaka nastąpiła w kraju i wpływa między innymi na sferę pracy - podkreśla.

Zdaniem FPP na liście rozwiązań, które należy popierać, jest m.in. powszechne nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, paszport covidowy, wprowadzenie ułatwień organizacyjnych w miejscu pracy (praca zdalna, kierowanie do innej pracy, na urlop, niedopuszczenie do pracy). Ułatwienie funkcjonowania tym pracodawcom, którzy będą mieć w swoich szeregach wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby posiadające negatywny wynik testu (np. niepodleganie ograniczeniom wprowadzanym w związku ze stanem epidemii).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pracodawca pozwie niezaszczepionego pracownika. "Wyjątkowo szkodliwy pomysł"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • boni 2022-01-28 17:04:36

  Totalna głupota i brak logiki w szeroko pojętym rozumieniu istoty i powagi panującej sytuacji, za która społeczeństwo nie ponosi najmniejszej odpowiedzialności i ma być za to surowo karane? A czy do tej jpory podmiot odpowiedzialny za skażenie nas zrekompensował finansowo nasze szkody zdrowotne i psychiczne ? To społeczeństwo powinno dostać odszkodowanie za każdy dzień przepracowany w tak trudnym czasie. Wygląda to na czystą spekulacje ,cozrobić aby ludzie skoczyli sobie do gardeł, Może wystarczy powiedzieć że trzeba po prostu płacić za Odporność na to co się nam funduje...

 • Janusz, Wrocław 2022-01-28 14:58:09

  Dziś koleżanka z pracy nie przyszła do pracy, okazało się że po trzech dawkach szczepionki zachorowała na Covid-19. A najlepsze jest w tym wszystkim to, że ja nie jestem jeszcze zaszczepiony, a już miałem dwa wymazy na Covid-19... I wiecie co? Dwu krotnie wynik był negatywny. Nie jestem anttszczepionkowcem, ale proszę bardzo. Choruję osoba zaszczepiona 3ema dawkami, a ja jako nie zaszczepiony i dwa razy z podejrzeniem do dziś żadnych objawów. Dziwne nie ;) ?

 • Stang 2022-01-28 12:15:41

  Czytam te bzdury i aż głowa boli. Ten kto to wymyślił niech poda teraz w jaki sposób oceni to że osoba niezaszczepiona zaraziła współpracowników a nie na odwrót? Szczepienie nie chroni przed zarażeniem, co więcej nie powoduje że osoba zaszczepiona nie zarazi innych w przypadku zachorowania. Szczepienia jedynie sprawia że więcej osób przejedzie chorobę jak zwykłą grypę. To samo tyczy się pomysłów FPP, dlaczego osoby które mogą się zarazić i mogą zarazić innych mają mieć większe prawa to oko dlatego że są zaszczepione? Czy szczepimy się po to żeby nie skończyć w dołku czy może po to aby móc na wakacje sobie jeździć i do restauracji chodzić. Ja zaszczepiłem się z powodu chorób dziecka i ryzyka że mnie nie wpuszczą do szpitala z dzieckiem, nie uważam że z racji tego powinny obowiązywać mnie inne zasady tak jak ma to w zwyczaju wielu zaszczepionych. Wszyscy najeżdżają na antyszcepionkowców ale nikt się nie pochyli nad tym co robią zaszczepieni i jaki udział mają w nowych falach zakażeń z racji tego że mają w d... zasady bo się zaszczepili.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA