PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawca nie zawsze może zwolnić pracownika. W tej sytuacji musi wycofać wypowiedzenie

  • jk
  • 19 paź 2022 16:19

Pracownica, która została zwolniona i podczas okresu wypowiedzenia dowiedziała się, że jest w ciąży, nie straci pracy. Firma będzie musiała wycofać wypowiedzenie. Co w sytuacji, gdy to kobieta złożyła wypowiedzenie, a następnie zaszła w ciążę? Czy ma prawo wycofać złożone przez siebie wypowiedzenie?

Pracodawca nie zawsze może zwolnić pracownika. W tej sytuacji musi wycofać wypowiedzenie
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Czytaj też: Zwolnienie bez wypowiedzenia? Pracownik nie musi ponosić winy

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że w przypadku gdy pracodawca wręczy pracownicy wypowiedzenie i w  trakcie jego trwania kobieta zajdzie w ciążę, to firma będzie musiała wycofać wypowiedzenie.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy  pracownica sama złoży wypowiedzenie, a następnie zajdzie w ciążę. Jak wyjaśnia PIP, wówczas pracodawca nie będzie zobowiązany do wyrażenia zgody na wycofanie przez nią wypowiedzenia.

Podobnie będzie w przypadku pracownicy, która wiedząc, że jest w ciąży złoży wypowiedzenie - ona również nie będzie mogła wymagać od pracodawcy, aby zgodził się na uznanie jej wypowiedzenia za nieskuteczne.

Czytaj też: Ten urlop chroni przed zwolnieniem. Pozwala też na pracę u innego pracodawcy

- Pracownica ma prawo wycofać swoje oświadczenie woli o wypowiedzeniu jedynie w sytuacji, kiedy składając wypowiedzenie nie wiedziała, że jest w ciąży.  Może wówczas powołać się wadę oświadczenia woli w postaci błędu. Zgodnie z art. 84 § 2 Kodeksu cywilnego można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny) - tłumaczy PIP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawca nie zawsze może zwolnić pracownika. W tej sytuacji musi wycofać wypowiedzenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA