PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawca nie wypłaca pensji? Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

  • jk
  • 3 sie 2022 13:32

Jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków, pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Dotyczy to także niewypłacania pensji - pracownik musi jednak zwrócić szczególną uwagę na jeden aspekt.

Pracodawca nie wypłaca pensji? Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia
Pracownik wypowiadający umowę bez wypowiedzenia powinien złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy, w którym poda uzasadnienie tej decyzji (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
  • Ocena sytuacji należy do pracownika - ten musi wziąć pod uwagę sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa bądź zasadami współżycia społecznego działania lub zaniechania pracodawcy z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, polegające na niedopełnieniu podstawowych obowiązków objętych treścią stosunku pracy.
  • W przypadku, gdy w opinii pracodawcy powód rozwiązania umowy nie będzie wystarczający, może on żądać odszkodowania od pracownika przed sądem pracy.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Wówczas przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Zwolnienie bez wypowiedzenia? Pracownik nie musi ponosić winy

Naruszenie obowiązków przez pracodawcę

Co oznacza "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków"? Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy, pod tym określeniem należy rozumieć bezprawne działania lub zaniechania pracodawcy z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, polegające na niedopełnieniu podstawowych obowiązków objętych treścią stosunku pracy i niosące zagrożenia dla istotnych interesów pracownika. Ocena sytuacji, czy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków należy do pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracodawca nie wypłaca pensji? Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Slaw 2022-08-03 16:35:42

    Najlepiej otwieramy firmy i szukajmy frajerów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA