PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawca miał nakłaniać pracowników do rezygnacji z PPK. Inspekcja pracy prowadzi kontrolę

Państwowa Inspekcja Pracy bada sprawę potencjalnych nieprawidłowości, jakie miały mieć miejsce w jednej z firm przy zakładaniu Państwowych Planów Kapitałowych. Skarga dotyczy nakłaniania pracowników, by składali wnioski o rezygnację z PPK.

Pracodawca miał nakłaniać pracowników do rezygnacji z PPK. Inspekcja pracy prowadzi kontrolę
Do PIP wpłynęła pierwsza skarga dotycząca nieprawidłowości przy zakładaniu PPK. Fot. shutterstock
REKLAMA
 • Jak w rozmowie z PulsHR.pl potwierdza Państwowa Inspekcja Pracy, wpłynęła do nich pierwsza skarga dotycząca nieprawidłowości przy zakładaniu PPK.
 • Chodzi o nakłanianie pracowników do rezygnacji z zapisywania się do tej formy oszczędzania. Wyniki kontroli poznamy za około trzy tygodnie.
 • Z niecierpliwością czekam na wyniki kontroli. Sprawdzimy, czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowości. Czy firmy tylko chcą sprawdzić jak Inspekcja poradzi sobie z nowym zagadnieniem - w rozmowie z PulsHR.pl komentuje Wiesław Łyszczek, GIP.

Ustawa o PPK zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z nią, od 1 lipca tego roku w systemie mieli się pojawić pierwsi pracodawcy. Data ta dotyczyła największych przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób będą musiały założyć PPK od 1 stycznia 2020 r., a zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe firmy będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych. Za uruchomienie całego systemu odpowiada Polski Fundusz Rozwoju. Zakłada on, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Jednak tu na przeszkodzie mogą stanąć sami pracodawcy, którzy - jak pokazuje pierwsze zgłoszenie do PIP - niechętnie podchodzą do współfinansowania emerytury swoich pracowników. Jak podaje PIP, trafiło do nich pierwsze zgłoszenie dotyczące nieprawidłowości przy tworzeniu PPK. Mowa w nim o nakłanianiu pracowników do rezygnacji z możliwości dodatkowego oszczędzania w programie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: PPK dla wielu staną się jak zwykłe konta oszczędnościowe

- Będziemy badać tą sprawę. Sprawdzimy, czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowości. Czy firmy tylko chcą sprawdzić jak Inspekcja poradzi sobie z nowym zagadnieniem - w rozmowie z PulsHR.pl komentuje Wiesław Łyszczek, GIP. Jak dodaje, wyniki kontroli poznamy około połowy października.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Pracodawca miał nakłaniać pracowników do rezygnacji z PPK. Inspekcja pracy prowadzi kontrolę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Inzynier 2019-09-29 14:30:13

  Wy pipszone trole sandra, relista etc. Powinniscie isc do mamra za wspoludzial jak sie to posypie. Natomiast pracodawcy i pracownicy za zniechecanie powinni dostawac nagrody!

 • Adam 2019-09-27 20:53:23

  U mnie w pracy tylko wywieszka zadnych spotkan w sprawie PPK.Jest to duza siec handlowa.Mnie zniechecila tym ze zadnych szkolen,spotkan i wplata tylko 1,5%.Wiele osob dalej zyje w swiadomosc ze jest to dobrowolne.Ze trzeba sie zapisac do programu.Jest rowniez podzial pracownik tylko 1,5% a menedzerowie i dyrektorzy 4%.Wiele istotnych informacji jest zatajanych tylko dla grona przyjaciol.Wypisalem sie i wiekszac tak zrobila.Pracodawca nie chce w to inwestowac,a nawet byl zdziwiony,ze tyle osob sie wypisalo.

 • sandra 2019-09-27 20:35:05

  Ale przecież ludzie którzy chcą odkładać w tym programie to będą bez problemu to robić, bo mają do tego absolutne prawo. A pracodawca to ma obowiązek zagwarantować ludziom taką możliwość i kropka

 • Inzynier 2019-09-27 18:54:10

  Ppk czytaj "test glupca". W 500 osobowej firmie ktorej pracuje tylko kilkanascie osob chce ppk. Bardzo mnie to cieszy na tle poparcia socjalistow. Bez zniechecania, bez naciskow, tylko rozmowy pomiedzy pracownikami, wymiana argumentow i tyle.

 • Realista 2019-09-27 17:31:43

  Niestety ale to będzie normalne będą naklaniac do rezygnacji ppk powinno być obowiązkowe bez możliwości rezygnacji

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA