Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- PIT-11, który pracodawca wystawia każdej zatrudnionej w poprzednim roku osobie, do końca stycznia powinien trafić do Urzędu Skarbowego, a do końca lutego powinien zostać przekazany pracownikowi.
- Sposobów na dostarczenie dokumentów jest kilka: przesyłka pocztowa (list polecony), elektroniczna (e-mail) lub też doręczenie do rąk własnych.
- To, że pracownik nie otrzymał od swojego pracodawcy druku PIT-11, w żaden sposób nie zwalnia go z terminowego rozliczenia podatku. Ma czas do końca kwietnia.
PIT-11, który pracodawca wystawia każdej zatrudnionej w poprzednim roku osobie, do końca stycznia powinien trafić do Urzędu Skarbowego, a do końca lutego powinien zostać przekazany pracownikowi. Może to być przesyłka pocztowa (list polecony), elektroniczna lub też doręczenie do rąk własnych.
Dokumenty mogą być wysłane drogą elektroniczną
Jeżeli pracodawca chce przekazać wymagane dokumenty z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (np. za pomocą maila), musi pamiętać, aby taki dokument został przesłany w nieedytowalnej postaci (np. w pliku PDF) oraz został podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
- Wybierając konkretne rozwiązanie musimy pamiętać, że na rynku jest wiele rodzajów e-podpisu, różniących się zapewnianą mocą prawną. Kwalifikowany podpis elektroniczny, weryfikowany przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu, jest równoważny podpisowi własnoręcznemu. Oznacza to, że praktycznie każdy dokument papierowy można zastąpić dokumentem podpisanym kwalifikowanym e-podpisem. Dane zawarte w certyfikacie pozwalają m.in. na jednoznaczne ustalenie, kto w imieniu pracodawcy podpisał dany dokument - mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny z Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Pamiętajmy, że dostarczenie PIT-11 to obowiązek pracodawcy. Jeśli tego nie zrobi, liczyć musi się z karą. Za niewysłanie w terminie PITu-11 lub PITu-8C grozi pracodawcy grzywna w wysokości maksymalnie 180 tzw. stawek dziennych. To, ile stawek dziennych będzie musiał zapłacić pracodawca, ustala sąd. Wysokość jednej stawki dziennej może wynieść od 1/30 minimalnego wynagrodzenia do 13,3-krotności minimalnego wynagrodzenia.
Brak PIT -11 nie zwalnia pracownika z rozliczenia
Ważna informacja dla pracowników.
To, że nie otrzymaliśmy od swojego pracodawcy druku PIT-11, w żaden sposób nie zwalnia z terminowego rozliczenia podatku. Na to mamy czas do końca kwietnia. Sposobów, by odpowiednie dane otrzymać i rozliczyć z się z fiskusem, jest kilka. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest poproszenie pracodawcy o przesłanie odpowiednich dokumentów.
Nasze dokumenty rozliczeniowe pracodawca musi także przekazać do Urzędu Skarbowego. Wyjściem jest zatem skorzystanie z z portalu Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl. Korzystając z tej opcji dostajemy wgląd do wszystkich wysłanych przez pracodawcę lub pracodawców (jeśli uzyskiwaliśmy przychód z kilku miejsc) dokumentów. Co więcej, system automatycznie nas rozlicza, wystarczy zatem sprawdzić, czy wszystkie dokumenty się zgadzają, uzupełnić ewentualne braki np. w ulgach czy zmienić organizację, na którą przekazujemy 1 proc. swojego podatku.
Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli w widniejących na portalu dokumentach nie ma dochodów od pracodawcy, od którego nie dostaliśmy PIT-11. Najprawdopodobniej oznacza to, że zapomniał on wysłać go do Urzędu Skarbowego. To poważne wykroczenie, za które grozi mu kara finansowa.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)