Przygotowanie stałych rozwiązań prawnych w kwestii pracy zdalnej jest w toku. - Chcielibyśmy, aby do prac włączyły się organizacje pracodawców i związki zawodowe. Punktem wyjścia będą rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego - mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
- Autor:Justyna Koc
- •8 wrz 2020 6:00

Wydarzenia z ostatnich miesięcy sprawiły, że praca zdalna stała się palącym tematem. Wątek ten poruszyliśmy w rozmowie ze Stanisławem Szwedem, wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej podczas specjalnego cyklu rozmów, towarzyszącemu Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu.
Praca zdalna na świeczniku
- Praca zdalna bardzo się rozwinęła i stała się jednym z najbardziej popularnych narzędzi pracy, dlatego też pojawiła się potrzeba systemowego jej uregulowania. W tej chwili obowiązują przepisy związane z Covid-19. Nowe przepisy obowiązują od 5 września; dzięki nim do 3 miesięcy po zakończeniu pandemii praca zdalna będzie mogła być wykonywana – mówi Stanisław Szwed. I dodaje: - Pracujemy nad stałymi rozwiązaniami w tym zakresie. Chcielibyśmy, aby do prac włączyły się organizacje pracodawców i związki zawodowe. Punktem wyjścia będą rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego.
Czytaj też: Jakub B. Bączek: Powrót do pracy kusi
Jak wskazuje Stanisław Szwed, kilka ważnych kwestii wymaga uregulowania - m.in. te związane z bezpieczeństwem. Należy również zastanowić się, czy pracę zdalną będzie można wprowadzić na stałe.
Odpowiednich przepisów wymagają również sprawy związane z kosztami, jakie ponosi pracownik wykonujący obowiązki zawodowe z domu (np. odpłatności związane z korzystaniem urządzeń czy opłaty za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym). Pojawia się również pytanie, czy Kodeks pracy powinien regulować wszystkie kwestie, czy tylko część z nich – a reszta warunków byłaby ustalana na zasadzie indywidualnych ustaleń pracodawcy z pracownikiem.
- Myślę, że pierwszy projekt pojawi się w połowie września. Wtedy trafi do Rady Dialogu Społecznego - dodaje Szwed.
Pomoc dla pracodawców
Jak szacuje wiceminister, poprzez dotychczasowe działania – tarcze antykryzysowe - udało się obronić 5 mln miejsc pracy.
- Te instrumenty nadal działają. Mamy nadzieję, że pozwolą nam uchronić pracowników przez zwolnieniami również jesienią i zimą. Pamiętajmy, że to najtrudniejsze miesiące na rynku pracy – komentuje Szwed.


Słowa kluczowe
- Europejski Kongres Gospodarczy
- Stanisław Szwed
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
- praca zdalna
- płaca minimalna
- bezrobocie
- zatrudnienie
KOMENTARZE (0)