×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak zgłosić wypadek przy pracy w domu? Prawo tego nie ułatwia

W Polsce już co czwarty pracownik pracuje z domu, kawiarni czy dowolnego miejsca poza biurem. O wypadek nie trudno w każdym miejscu, ale czy będzie to wypadek przy pracy? Okazuje się, że prawo nie nadąża za popularnością zdalnej pracy. BHP-wcy i ubezpieczyciele mogą mieć problem.

Jak zgłosić wypadek przy pracy w domu? Prawo tego nie ułatwia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Rośnie popularność pracy zdalnej. Jak wynika z badania Randstad „Monitor Rynku Pracy”, obecnie co czwarty polski pracownik pracuje spoza biura.
  • Kwestia tak zwanego "home office" nie jest uregulowana w przepisach polskiego prawa. Ono nie nadąża za zmianami zachodzącymi w realnym świecie, w efekcie mamy lukę prawną - przyznaje Małgorzata Kochańska, doradca prezesa SEKA, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy.
  • Z kolei PZU przestrzega, że jeśli pracodawcy dający możliwość pracy zdalnej nie uregulują szczegółowo jej zasad w regulaminie, mogą mieć później problem.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku 88 330 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 270 osób w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym, a 671 pracowników doznało ciężkich obrażeń ciała

Nie znajdziemy w tym zestawieniu osobnych danych dla wypadków przy pracy, do jakich doszło w domu pracownika pracującego zdalnie. Takich informacji nie znajdziemy również w corocznym raporcie Państwowej Inspekcji Pracy. - Inspektorzy prowadzą kontrole w zakładach pracy czy też na otwartych przestrzeniach, gdzie pracownicy wykonują swoje obowiązki, jednak nie mają prawa wchodzić do domów prywatnych, gdzie najczęściej odbywa się telepraca - tłumaczy Jakub Chojnicki, dyrektor departamentu nadzoru i kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. 

Praca z domu, a wypadek 

Tymczasem wśród osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe z domu, temat ten budzi coraz więcej pytań. - W naszej firmie obowiązują luźne zasady, co do miejsca pracy. Szef wychodzi z założenia, że praca ma być wykonana dobrze i na czas. Skąd będziemy pracować, to rzecz mało istotna - mówi pani Aleksandra, specjalista od mediów społecznościowych,która zgłosiła się do redakcji PulsHR.pl ze swoimi wątpliwościami w tej kwestii. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zgłosić wypadek przy pracy w domu? Prawo tego nie ułatwia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA