×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna od 7 kwietnia, ale nie dla każdego

  • Autor: PAP/km
  • 25 mar 2023 9:19

Nie w każdym przypadku pracodawca może zezwolić na wykonywanie pracy zdalnej - przede wszystkim dotyczy do prac szczególnie niebezpiecznych – powiedział PAP Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy. 7 kwietnia wejdą w życie przepisy dotyczące wykonywania pracy zdalnej.

Praca zdalna od 7 kwietnia, ale nie dla każdego
Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową (fot. Austin Distel/Unsplash)
REKLAMA
  • Kodeks pracy zawiera katalog prac, które nie mogą być wykonywane w ramach pracy zdalnej - przede wszystkim dotyczy do prac szczególnie niebezpiecznych.
  • Praca zdalna także podlega kontroli, a Państwowa Inspekcja Pracy jako organ kontroli i nadzoru ma obowiązki realizować swoje działania niezależnie od miejsca wykonywania pracy.
  • Przepisy dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia.

- Nawet mimo obowiązywania w przepisach Kodeksu pracy od dnia 7 kwietnia 2023 r. regulacji dotyczących pracy zdalnej - nie w każdym przypadku pracodawca może zezwolić na jej wykonywanie - przekazał PAP Sebastian Kryczka.

Zwrócił uwagę na to, że Kodeks pracy zawiera katalog prac, które nie mogą być wykonywane w ramach pracy zdalnej - przede wszystkim dotyczy do prac szczególnie niebezpiecznych.

Ponadto pracodawca nie ma możliwości wyrażenia zgody na wykonywanie pracy zdalnej, jeżeli warunki techniczne oraz lokalowe na to nie pozwalają. Zaznaczył, że "ocena w powyższym zakresie obciąża wprawdzie pracownika - jednak może być zweryfikowana przez pracodawcę w ramach kontroli pracy zdalnej w miejscu jej wykonywania".

Przypomniał, że przepisy ustawy zmieniającej kodeks pracy z dniem 7 kwietnia 2023 r. uchylają pracę zdalną określoną w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Praca zdalna może wyjść firmom bokiem. Nieostrożność wpędzi w spore kłopoty

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca zdalna od 7 kwietnia, ale nie dla każdego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pola 2023-03-26 11:16:36

    Co z tego jak wiele kobiet w wieku rozrodczym pracuje najczęściej na umowie zlecenie i im się nic nie należy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA