Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu nowelizacji Kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej i badania stanu trzeźwości pracowników. Większość zapisanych w niej zmian ma charakter redakcyjny.

- Prace nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi pracy zdalnej trwają już blisko dwa lata i nadal nie widać szans na porozumienie co do zmian.
- A te są coraz bardziej potrzebne, bowiem rząd ogłosił, że od 16 maja stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.
- Tymczasem na RCL-u pojawiła się nowa wersja nowelizacji Kp dotycząca pracy zdalnej i badania stanu trzeźwości.
Choć zamiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego w praktyce nie oznacza, że pracodawcy już będą musieli zastosować inne przepisy (nadal będą obowiązywały rozwiązana wprowadzone ustawą covidową, a dopiero po odwołaniu stanu zagrożenia rozpocznie się odliczanie wskazanych w niej terminów), to jasno wskazuje, że powoli należy się szykować do powrotu do rzeczywistości prawnej sprzed pandemii.
W ciągu ostatnich dwóch lat pracodawcy i pracownicy, oczywiście, tam gdzie było to możliwe, poradzili sobie z wykonywaniem obowiązków zawodowych z domu. Praca zdalna ani nie zaburzyła funkcjonowania firm, ani nie doprowadziła do krachu wielu biznesów, natomiast to rozwiązanie przyjęło się i powoli staje się normą.
Jednak nadal nie ma ostatecznej wersji przepisów, które stosowalibyśmy po zakończeniu pandemii. Prace nad nimi trwają. Na początku maja pojawiła się kolejna wersja projektu, lecz zawarte w niej zmiany są kosmetyczne i mają charakter redakcyjny.
Czytaj więcej: To już oficjalne. 16 maja w Polsce skończy się epidemia COVID-19
Jak podają eksperci z Crido Legal, w nowej wersji zostało doprecyzowane to, że pracodawca zostanie zobowiązany do zapewnienia instalacji, serwisu, konserwacji narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokrycia niezbędnych kosztów z tym związanych. Pracodawcy będą mogli przeprowadzić kontrolę w miejscu wykonywania pracy zdalnej w celu sprawdzenia przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.


KOMENTARZE (0)