PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca zdalna a podatki. Poważne problemy na horyzoncie

 • KDS
 • 7 wrz 2022 10:50

Praca hybrydowa i zdalna mogą być uznane za zdobycz pandemii, jednak "zdalność" przekraczająca granice krajów może powodować spory ból głowy dla departamentów HR i finansowo-księgowych firm. Kiedy praca zdalna oznacza powstanie zakładu podatkowego?

Praca zdalna a podatki. Poważne problemy na horyzoncie
Praca zdalna z innego kraju jest sporym wyzwaniem dla pracodawców. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Hybrydowy, a czasami i zupełnie zdalny model pracy stał się jednym z ważniejszych parametrów postpandemicznego rynku zatrudnienia.
 • Zdarza się, że pracownicy pracują zdalnie nie tylko w kraju siedziby pracodawcy, ale też za granicą.
 • Chociaż taki model pracy nie jest nowy, to jednak dziś skala tego zjawiska powoduje, że głośno dyskutuje się o jego podatkowych implikacjach.

Jednym z dyskutowanych zagadnień jest to, czy pracujący zdalnie za granicą pracownicy, w szczególności po zniesieniu restrykcji w podróżowaniu związanych z pandemią COVID-19, którym pracodawca nie udostępnia żadnego pomieszczenia, mogą stworzyć tzw. zakład podatkowy firmy. Powstanie zakładu podatkowego w danym kraju oznacza, że firma powinna zapłacić podatek dochodowy również w państwie zakładu, od zysków, które można przypisać do działalności w nim podejmowanej. Ponadto wiąże się to również z określonymi obowiązkami sprawozdawczymi.

Praca zdalna może prowadzić do powstania tzw. zakładu podatkowego

W jednym z wyroków WSA w Gliwicach wskazał, że działalność pracowników na tzw. home office nie może zostać uznana za zakład podatkowy pracodawcy, gdyż w tym specyficznym przypadku wykonywane przez nich czynności miały tzw. charakter pomocniczy do działalności głównej firmy. Generalnie jednak sąd w Gliwicach potwierdził, że home office może prowadzić do powstania zakładu podatkowego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Praca zdalna już jesienią może trafić do Kodeksu pracy

– Już teraz widzimy, że problem ten bywa różnie rozstrzygany w zagranicznych jurysdykcjach. Przykładowo, w jednej z pierwszych interpretacji w takiej sprawie, władze skarbowe Hiszpanii stwierdziły, iż pracownik spółki brytyjskiej pracujący zdalnie w Hiszpanii, również po zniesieniu wszelkich restrykcji, nie może stanowić jej zakładu w sytuacji, gdy (1) pracodawca nie ponosił w związku z pobytem pracownika w Hiszpanii żadnych kosztów, (2) pozostanie w Hiszpanii było jednostronną decyzją pracownika, a nie zostało zlecone przez spółkę, (3) spółka nie prosiła pracownika, żeby wykorzystywał mieszkanie w Hiszpanii do świadczenia usług – komentuje Monika Lewandowska, dyrektorka w CRIDO.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Praca zdalna a podatki. Poważne problemy na horyzoncie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • tosiek 2022-09-12 18:39:19

  dlatego ja się nie bawię w takie rzeczy a jedynie sobie jadę do zwykłej pracy do holandii albo do niemiec. otto mi wszystko załatwia a ja wychodze z pracy i mam głowe wolną

 • Mateusz 2022-09-07 11:23:39

  a co z piłkarzami, których pracodawca oddelegował do wykonania pracy poza granicami - mecze, treningi, spotkania służbowe ze sponsorami, czy to praca zdalna?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA