PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca zarobkowa bez utraty świadczeń. Projekt ustawy w najbliższych tygodniach

  • Autor: PAP/AKC
  • 18 sty 2023 10:49

Myślę, że poznamy projekt ustawy umożliwiający pracę zarobkową bez utraty świadczeń w najbliższych tygodniach - poinformował w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Praca zarobkowa bez utraty świadczeń. Projekt ustawy w najbliższych tygodniach
W resorcie rodziny i polityki społecznej toczą się prace nad wdrożeniem konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Wdówik powiedział w RMF FM, że w resorcie toczą się prace nad wdrożeniem konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Na prośbę szefowej MRiPS Marleny Maląg, proponowane są też "rozwiązania, które (...) będą obejmować także asystencję dla osób niepełnosprawnych, w tym czasie, kiedy rodzice są np. w pracy". "W tej chwili takie prace prowadzimy" - poinformował.

Jego zdaniem "na przeszkodzie stoi orzecznictwo". "I to, że w systemie definicja opiekuna to nie jest definicja praktyczna, to jest definicja prawna, która wskazuje, jaka jest relacja między osobą niepełnosprawną a członkiem jej rodziny czy opiekunem prawnym w przypadku dzieci, które rodziców nie mają" - stwierdził.

Czytaj też: Dostaniemy aż 9 tygodni dodatkowego ulopu, z którego mało kto będzie chciał skorzystać

"To oznacza tyle, że każda osoba pozostająca w takiej relacji, która teraz jest na rynku pracy, mogłaby natychmiast wystąpić o to świadczenie" - dodał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Pytany o to, kiedy konkretny projekt ustawy ujrzy światło dzienne, Wdówik powiedział, że "w najbliższych tygodniach". Dopytywany o to, jakie kryterium zostanie zastosowane i czy będzie próg możliwych zarobków, powiedział, że "w tej chwili są różne warianty na stole - progowe i suwakowe".

Czytaj też: Nielegalne zapisy. Tego pracodawca nie może wpisać do umowy o pracę

"Pracujemy razem z ZUS-em, z panią prezes (Gertrudą - PAP) Uścińską. To jest naprawdę intensywna praca. Są z nami także fachowcy, którzy pracują przy ustawie o wyrównywaniu szans, socjologowie z UW, z SGH, są organizacje pozarządowe. Prowadzimy to - myślę - w mocno merytorycznym gronie" - wyliczał.

Wdówik powiedział, że analizowana jest możliwość powiązania tej ustawy z ustawą o asystencji osobistej. "Kancelaria Prezydenta ma plan, żeby przy okazji ustawy o asystencji z tą inicjatywą wystąpić. My merytorycznie próbujemy tego pilnować" - powiedział wiceminister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca zarobkowa bez utraty świadczeń. Projekt ustawy w najbliższych tygodniach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA