PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zdalna praca z zagranicy to nie taka prosta sprawa. Pracodawca może mieć problemy

Podczas pandemii wiele firm przeszło na pracę zdalną. Ci, którzy nie muszą pojawiać się w biurze, a do pracy wystarczy im dostęp do internetu, decydują się czasem na pracę z innego kraju. Jedni wybierają hamak na plaży, inni taras z widokiem na góry. Pytanie jednak, czy etatowy pracownik może pracować z zagranicy?

Zdalna praca z zagranicy to nie taka prosta sprawa. Pracodawca może mieć problemy
Pracownik świadczący pracę zdalną może wykonać ją z zagranicy, ale pod pewnymi warunkami (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Świadczenie pracy zdalnej z zagranicy jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. 
 • Ważne jest, aby pracodawca razem z pracownikiem ustalili miejsce świadczenia pracy - jest to jeden z obligatoryjnych elementów wdrożenia pracy zdalnej.
 • Co ważne, gdy praca zdalna świadczona jest poza granicami kraju, bardzo prawdopodobne, że pracodawca będzie musiał opłacić należności publicznoprawne zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie kraju, w którym przebywa pracownik.

Eksperci są zgodni - świadczenie pracy zdalnej z zagranicy jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Malwina Stasiewicz, specjalista prawa pracy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, podkreśla, że ustawodawca nie przyjął żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o miejsce świadczenia pracy, przy wykonywaniu jej w trybie pracy zdalnej. Ważne jest jednak, aby pracodawca razem z pracownikiem ustalili miejsce świadczenia pracy - jest to jeden z obligatoryjnych elementów wdrożenia home office. Dlaczego jest to kluczowe?

- Ma to znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych i podatkowych. W przypadku, gdy pracownik świadczy pracę w jakimkolwiek miejscu na terenie Polski, nie rodzi to żadnych dodatkowych obowiązków wobec pracodawcy. W sytuacji zaś, gdy praca świadczona jest poza granicami kraju, bardzo prawdopodobne, że pracodawca będzie zobowiązany do uiszczenia należności publicznoprawnych zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie kraju, w którym jest świadczona praca. W przypadku zaniechania działań w tym obszarze, pracodawca może pozostać w zwłoce z zapłatą należności, za co grożą oczywiście dodatkowe sankcje - komentuje Malwina Stasiewicz.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wszystko wskazuje na to, że w kwestii miejsca pracy niewiele się zmieni. Jak wynika z najnowszego projektu nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej, nadal obowiązkowe będzie wskazanie konkretnego miejsca świadczenia pracy na odległość, które ma być uzgodnione z pracodawcą. 

Krótki wyjazd za granicę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Zdalna praca z zagranicy to nie taka prosta sprawa. Pracodawca może mieć problemy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Aldona 2021-10-01 10:57:20

  Mam internet od dużego operatora i nie mogę skonfigurować połączenia vpn, jest mi to niezbędne do pracy... jestem już zdesperowana i wzięłam teraz internet na próbę od lokalnego dostawcy: AirMAX. pl i tutaj wszystko działa bez żadnego problemu... W czym może być problem ? Pozdrawiam

 • Marek 2021-05-03 08:45:27

  Tysiące osób pracujących zdalnie robi w przysłowiowego hu.. swoich pracodawców poświęcając na prace 1-3 godz. dziennie i odbierając pełne wynagrodzenie. Niższą wydajność i nie wykonanie wszystkich zadań usprawiedliwiają zatorami komunikacyjnym związanymi z covid, problemem z internetem itp. A w rzeczywistości chodzą po sklepach, remontują mieszkania, są na działce itd itd itd

  • Kasta 2021-05-08 13:29:57

   Tak twierdzi taki, który w home office nie pracuje i nic o tym nie wie.

 • Luiza 2021-05-03 07:00:32

  A kto fizycznie będzie pracował? To jest właśnie ta sprawiedliwość jedni leżą do góry hu... I zarabiają krocie a drudzy zapier..... Jak dzikie świnie za frajer,polityka morawieckiego, już dawno ich powinni powsadzac do więzienia

  • Polo 2021-05-03 08:52:34

   Ale tak jest w każdym kraju, mieszkam w belgii i też muszę zapier...ć, jedynie ciapaki mają tutaj wszystko za free

  • Zeghar 2021-05-03 09:42:37

   A kto bronił uczyć się w szkole i wybrać zawód, który można wykonywać zdalnie?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA