PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca z niebezpiecznymi substancjami ma być bezpieczniejsza. Unia zaostrzyła normy

W czwartek 17 lutego Parlament poparł aktualizację przepisów UE dotyczących ograniczania narażenia pracowników na działanie substancji rakotwórczych, mutagennych lub zagrażających płodności.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 17 lut 2022 16:05
Praca z niebezpiecznymi substancjami ma być bezpieczniejsza. Unia zaostrzyła normy
12,7 mln pracowników w Europie, w tym 7,3 mln to pielęgniarek, jest potencjalnie narażonych na kontakt z niebezpiecznymi produktami leczniczymi - HMP (fot. Unsplash/ National Cancer Institute)
REKLAMA

Zaktualizowane prawo ma doprowadzić do większej ochrony pracowników przed substancjami rakotwórczymi i innymi substancjami niebezpiecznymi poprzez ustanowienie ogólnounijnych limitów wystawienia na ich działanie.

Co ważne, do zapisów dyrektywy udało się włączyć substancje reprotoksyczne, które są szkodliwe dla rozrodczości i mogą powodować upośledzenie płodności lub bezpłodność.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W zapisach znalazł się również zapis mówiący o tym, że pracownicy opieki zdrowotnej, którzy mają do czynienia z niebezpiecznymi produktami leczniczymi (HMP), z których połowa negatywnie wpływa na płodność, muszą otrzymać wystarczające i odpowiednie szkolenie w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z tymi produktami.

W uzgodnionym tekście zwrócono się do Komisji o opracowanie definicji i sporządzenie orientacyjnego wykazu HMP oraz o przygotowanie wytycznych dotyczących postępowania z tymi substancjami, w szczególności w szpitalach, do końca 2022 roku.

To bardzo ważna zmiana, bowiem szacuje się, że około 12,7 mln pracowników w Europie, w tym 7,3 mln to pielęgniarek, jest potencjalnie narażonych na kontakt z HMP.

Obniżono również dopuszczalne wartości narażenia zawodowego dla akrylonitrylu i związków niklu oraz wprowadzono korektę w dół maksymalnego dopuszczalnego poziomu dla benzenu. 

Ponadto Komisja Europejska została wezwana do uruchomienia w 2022 r. procedury obniżenia dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego na pył krzemionki krystalicznej, który powoduje szczególnie poważne i powodujące niepełnosprawność skutki, takie jak rak płuc i krzemica.

Dyrektywa ma wejść w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca z niebezpiecznymi substancjami ma być bezpieczniejsza. Unia zaostrzyła normy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA