Praca w warunkach szczególnych: Tylko umowa na pełen etat liczy się do emerytury

• Jedynie zatrudnienie stałe i w pełnym wymiarze czasu pracy może być zaliczone do okresu wykonywania pracy w warunkach szczególnych.
• ZUS nie weźmie pod uwagę okresów, gdy ubezpieczony w tym czasie wykonywał pracę w niepełnym etacie, na umowę-zlecenie lub był przedsiębiorcą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w warunkach szczególnych: Tylko umowa na pełen etat liczy się do emerytury

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl/AT

RynekSeniora.pl

10 cze 2016 14:14


Przy ustalaniu uprawnień do wcześniejszej emerytury za osoby zatrudnione w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia, w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów rozporządzenie rady ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Pracownik może uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli ukończy 60 lat (mężczyzna) lub 55 lat (kobieta), ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych.

Jednym z warunków wymaganych do przyznania emerytury jest udowodnienie odpowiedniego okresu takiego zatrudnienia. Musi być ono wykonywane stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy - w ramach stosunku pracy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.