PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w upale. Co pracodawca musi zapewnić pracownikowi?

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 31 lip 2017 11:11

Wysoka temperatura za oknem może być prawdziwym przekleństwem dla osób, które w tym czasie pracują. Zgodnie z przepisami prawa pracy wraz z rosnącym słupkiem rtęci, na pracodawcy ciążą dodatkowe obowiązki. Jeśli się z nich nie wywiąże, grozi mu nawet 30 tys. zł kary.

Praca w upale. Co pracodawca musi zapewnić pracownikowi?
Adobe Stock
REKLAMA

• Wysokie temperatury za oknem nakładają na pracodawcę dodatkowe obowiązki. 

• By zapewnić odpowiednie warunki do pracy, ma on zagwarantować dostęp do zimnych napojów, czy zadbać o wnętrze biura. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę lub skierować sprawę do sądu.

– Upał stwarza bardzo uciążliwe warunki pracy, co nakłada konkretne obowiązki na pracodawców, którzy muszą zniwelować negatywne skutki, jakie niesie ze sobą praca w takich warunkach – informuje Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.

Zimne napoje na koszt firmy

Podczas letnich upałów pracodawcy muszą nieodpłatnie zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. Przysługują one osobom pracującym na otwartej przestrzeni, gdy słupek rtęci przekracza 25 stop. Celsjusza. Zaś pracownicy biurowi napiją się na koszt pracodawcy schłodzonych napojów, gdy temperatura będzie przekraczała 28 kresek. 

Warto zaznaczyć, że napoje mają być dostępne przez cały dzień, a ich ilość ma być nielimitowa. W praktyce oznacza to, że pracodawca nie może dostarczać ich co dwie - trzy godziny. Przepisy nie precyzują czy ma być to zimna woda mineralna, nektary, soki czy napoje gazowane. Dlatego ich rodzaj powinien zostać wcześniej skonsultowany ze związkami zawodowymi. Jednak Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w przypadku pracy w gorącym mikroklimacie napoje powinny być wzbogacone w sole mineralne i witaminy. 

Na tym nie kończy się kwestia wody. Pracownicy, którzy wykonują tzw. pracę brudzącą na otwartej przestrzeni przy wysokiej temperaturze, mają mieć zapewniony dostęp do około 90 litrów wody dziennie do celów higienicznych.

Nie tylko odwodnienie, ale też przegrzanie

Pracodawcy mają obowiązek zadbać nie tylko o to, aby ich pracownicy nie odwodnili się. Muszą zwrócić uwagę również na to, aby się nie przegrzali. Dlatego w pomieszczeniach, w których nie ma klimatyzacji, pracodawca powinien zaopatrzyć pracowników w wentylatory, a okna zasłonić, tak, by zminimalizować możliwość nadmiernego nagrzania stanowiska pracy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w upale. Co pracodawca musi zapewnić pracownikowi?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA