PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w niskich temperaturach to dodatkowe obowiązki dla pracodawcy

  • jk
  • 17 lis 2022 13:37

Zimą na pracodawcach spoczywają dodatkowe obowiązki. Do czego niska temperatura na zewnątrz zobowiązuje firmy?

Praca w niskich temperaturach to dodatkowe obowiązki dla pracodawcy
Okres zimowy w Polsce rozpoczyna się 1 listopada i trwa do 31 marca (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W przypadku pracy wykonywanej na wolnej przestrzeni obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży chroniącej przed niską temperaturą, a także ciepłych napojów - w pracach przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C.
  • Konieczne jest także zapewnienie pomieszczenia, w którym pracownicy ogrzeją się lub zmienią odzież - temperatura w takim miejscu nie może być niższa niż 16°C.
  • Natomiast w pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C .

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, okres zimowy w Polsce rozpoczyna się 1 listopada i trwa do 31 marca. W ciągu tych pięciu miesięcy, na pracodawcach spoczywają dodatkowe obowiązki w zakresie ochrony pracowników wykonujących pracę w obniżonych temperaturach, ale również odpowiedniego zabezpieczenia firmy i terenów do niej należących.

Praca zimą na zewnątrz budynków

W przypadku pracy wykonywanej na wolnej przestrzeni obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży chroniącej przed niską temperaturą, a także ciepłych napojów - w pracach przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C.

Konieczne jest także zapewnienie pomieszczenia, w którym pracownicy ogrzeją się lub zmienią odzież - temperatura w takim miejscu nie może być niższa niż 16°C.

- W razie, gdy ze względu na rodzaje prac wykonywanych na otwartej przestrzeni nie jest możliwe zapewnienie wspominanego pomieszczenia, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła do ogrzania, przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowej - przypomina Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron.

Czytaj też: Z zaskoczenia wraca ważny obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi o tym pamiętać

W okresie zimowym ważne jest zagwarantowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach - należy zapewnić temperaturę nie niższą niż 14°C. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie pozwalają na to względy technologiczne. Natomiast w pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C .

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w niskich temperaturach to dodatkowe obowiązki dla pracodawcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA